Welcome to Taniquetil, Eldaran's home!

Well, we are not so high... yet. So welcome at least to homepage of Robert Cimrman.

I am a PhD student of Applied Mechanics at the University of West Bohemia in Plzeň, Czech Republic. My official field of interest is biomechanics, particularly mathematical modelling of smooth muscle tissues. You can look at my (unfinished, unfinnished too) CV.


Some latest (16.07.2001) outputs of work I participate in can be found in results directory.

There is a special campaign here, but it is only for invited. Invited are all who understand this:

Aby si anglicky mluvící moc nevyskakovali, napsal jsem také něco česky. Ať mají zlost, že nerozumí :-). No, pravý důvod pro užití češtiny je ten, že zmíněná kampaň se týká pouze občanů České republiky. Proto občane, následuj odkaz! (To zní ale blbě. Čí odkaz? Lenina? Asi...)


Pokud vás zajímají příklady, které se zatím dělaly na MVS (matematické výpočtové systémy, aka matlab), následujte link. Budou tam i zadání semestrálek. Oficiální stránky jsou tady.


Local Mind Algorithm Projections

This majestic title means that a list follows of all the nonsenses I have coded so far. In fact, all stuff here is a result of the real-work-aversion, too-much-forced-free-time or never-be-adult-approach. I have created as well many tools (including a FEM package) supporting my work, but they are all strictly confidential (read: not finished, buggy and hardly usable for anybody else).


Site Evolution


E-mail: cimrman3 at students dot zcu dot cz