Slovensko 2000

2. - 11. 8. 2000

1. den - přesun vlakem Plzeň, Praha, Bratislava aneb Copa jsme to vlezli

Rychlíkem Franz Kafka jsme dopravili sebe (Dalibora, Standu a Pavla), zavazadla a, pochváleny budiž ČD, i naše drahocenná horská kola (TrekkingFox, Reta a Author) na hlavní nádraží v Praze. Narozdíl od minulých let jsme tentokrát nemuseli brzo ráno vstávat a mohli v klidu vychutnávat polední jízdu kolem Berounky za parného dne. V Praze jsme sice museli čekat na Devín, ale když přijel, docela jsme se zapotili. Jen si zkuste starat se o kola, bagáž, místo ve vlaku a to vše v několika málo minutách Abychom to zvládli, zaúkolovali jsme jedno děvče, které s námi jelo už z Plzně a v němž jsme předtím rozpoznali studentku nám důvěrně známého Gymnázia Luďka Pika. Po obsazení míst v kupé z nás jen teklo a Pavel prohlásil: "Aspoň jsem se osprchoval." Chtěli jsme otevřít okno, ale nějak se mu nechtělo. Pája byl ve formě, a tak s neskrývaným rozhořčením vyřknul nesmrtelnou větu: "Copa jsme to vlezli?" Tím chtěl zřejmě vyjádřit svoje rozčarování nad kvalitou vlaku. Starší pán v kupé, nenavyklý plzeňskému dialektu, jen nevěřícně vrtěl hlavou. Cesta pak probíhala rychle. O rozptýlení se staral jeden trampík z Prahy, který vyprávěl historky z natáčení. Škoda že vystoupil už ve Žďáru nad Sázavou. V Břeclavi proběhla nejprve česká a pak i slovenská pasová kontrola. Slovenští celníci kvůli barvě svých uniforem hned získali přezdívku - estébáci. Toto označení se ze stejného důvodu později přeneslo i na slovenské policisty. Po přejezdu státní hranice se Pavel nestačil divit, že i na Slovensku stojí domy, jezdí auta, žijou lidi. Chudák tam snad v životě nebyl a měl trochu falešné představy.

Ve čvrt na osm jsme byli na hlavním vlakovém nádraží v Bratislavě. No, popravdě řečeno, takové hlavní nádraží jsme ještě neviděli - dvě koleje, tři lidi, jedna telefonní budka.

Hlavní nádraží v Bratislavě

Využivše našich zbrusu nových cestovních vaků, hbitě jsme naložili bagáž a vyjeli do města, které pomalu pohlcovala tma. Nevěděli jsme přesně, kde budeme spát, chtěli jsme trochu projet město a poptat se. Byl krásný teplý večer, ve vzduchu byla vůně, která mi připomínala moře. Sjižděli jsme dolů, kde jsme tušili Dunaj. Projížděli jsme krásně spraveným centrem, všude byla spousta lidí (a hlavně strašně hezkých holek), kteří seděli v kavárnách a hospůdkách nebo se jen tak procházeli. Působilo to dost pěkným dojmem. Potkali jsme dvě velice příjemné paní, které nám vnutili mapu Bratislavy. Po tomto prvním kontaktu se Slováky jsem ztratil veškeré obavy. Projeli jsme kolem Dunaje, který nebyl tak velký, jak jsem čekal, ale o to větší byl most SNP nad ním. Nakonec jsme zamířili ke kempu Zlaté piesky. Cestou jsme potkali estébáky, jak zastavovali auta. Aby je náhodou nenapadlo dívat se nám na kola, zeptal se jich Standa kudy dál. Dobrá strategie. Po pěkných pár kilometrech jsme konečně dorazily do kempu. Příjemně nás překvapily ceny - asi 60 Sk na osobu. Vrátný v kempu byl Čech a vyprávěl nám, jak byl v Plzni na vojně. Kola nám dovolil nechat ve vrátnici, takže jsme měli o starost míň. Pak už jsme mohli zalézt do spacáků a za stálého okolního cvrlikání a rámusu z nedaleké diskotéky se pokusit spát.
[Dny: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 ]

Webmaster:  Dalibor Fiala