Podklady k využití "smart materiálů", fuzzy logiky

 

 

 

Anotace:

Přesnost opracování na NC nebo CNC stroji je velmi závislá na chování jednotlivých částí obráběcího stroje, které jsou při činnosti staticky i dynamicky zatěžovány. Při konstrukci výrobního stroje je možné vycházet z matematických modelů a při návrhu jednotlivých dílů spojených s pevnostními výpočty se používá metoda konečných prvků FEM (Finite Elements Method) v kombinaci s počítačovým navrhováním např. v systému CAD (Computer Aided Design = návrh s podporou počítače). Při takovém navrhování je možné optimalizovat některé vlastnosti jednotlivých částí a ušetřit tak zdlouhavé zkoušky a úpravy prototypů.

Nová generace technologií - technologie smart materiálů a struktur představuje sofistikovanou síť snímačů a akčních členů, schopnost vyhodnocování a řízení v reálném čase a hostitelskou strukturu. Nutnost syntézy materiálů a struktur se samoadaptabilními a samokorekčními charakteristikami je dána požadavkem dosažení optimálního chování během proměnných podmínek provozu. Existuje několik vlastností smart materiálů a struktur, které se staly cílem výzkumů. Jsou to: změna rozložení a hmotnosti, tuhosti a disipačních charakteristik, např. za účelem říze­ného kmitání. Lze tak navrhovat soustavy s řiditelnou amplitudou kmitání, velikostí frekvence a přechodovou charakteristikou. Dalším cílem je změna geometrické struktury.

Fuzzy přístup bývá v technických systémech využíván zejména v aplikacích vyžadu­jících klasifikaci signálů s cílem vyhodnocení technického systému nebo stavu objektu resp. určení diagnózy. Fuzzy expertní systémy obvykle umožňují volit dotazy a odpovědi ve formě lingvistické, fuzzy množinové nebo numerické. Výhodou lingvistické formy je, že expert využívá základní vlastnost člověka analyzovat stav objektu slovy a ne čísly. Naopak fuzzy přístup je nevhodný v případech, kdy existuje přesný model úlohy a data jsou získávána měřením a nikoliv odhadem.

 

 

         

Celkový dokument pro praktické studium tohoto tématu - ZDE

 

 

 

 

Poděkování:  Investice do rozvoje vzdělávání. Tento výukový text je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky v rámci projektu č. CZ.1.07/2.2.00/28.0206  „Inovace výuky podpořená praxí“.

 

         Zpět na hlavní stránku   ׀   Zpět na seznam výukových podkladů  

 

 

 

 

      Katedra konstruování strojů - JF - Předmět Automatické řízení výrobní techniky (KKS/ARVT)
Copyright © 2014   ZČU v Plzni - Fakulta strojní, Katedra konstruování strojů. Všechna práva vyhrazena.
Poslední aktualizace: 12. 06. 2014