Měření otáček metodou frekvence a času

 

 

Měřící metoda pomocí frekvence je založena na principu čítání impulsů za konstantní čas nebo za dobu mezi impulsy.

Na vstupní hřídeli měřené převodovky je připevněn kotouč s otvory rozmístěnými  po obvodě. Kotouč pří rotaci prochází optickým snímačem impulsů (viz. obr. 1), který je složen z vysílací části (žárovka, LED dioda, atd.) a přijímací časti (fotocitlivý polovodičový prvek). Při průchodu otvoru dopadá na přijímací člen plná intenzita záření. Tato "plná" intenzita se střídá s plným zastíněním přijímacího členu. Tímto efektem světlo/tma jsou vytvářeny na přijímacím členu impulsy. Po zpracování tohoto je signálu ve formě impulsů veden do univerzálního čítače (viz. obr. 1). Ten umožňuje buď měřit počet impulsů za konstantní čas (metoda frekvence), nebo měřit dobu mezi dvěma impulsy (metoda času). Při známém počtu otvorů na kotouči (známém počtu impulsů) lze vypočítat otáčky kotouče, tedy i otáčky vstupního hřídele převodovky.

 

 

                Obr. 1 - Univerzální čítač a umístění kotouče s optickým snímačem

 

 

 

Příklad výpočtu u metody frekvence:

kde

n - počet otáček

f - změřená frekvence

p - počet otvorů na kotouči

 

 

Příklad výpočtu u metody času:

kde

n - počet otáček

f - změřená frekvence

p - počet otvorů na kotouči

 

 

 

Poděkování:  Investice do rozvoje vzdělávání. Tento výukový text je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky v rámci projektu č. CZ.1.07/2.2.00/28.0206  „Inovace výuky podpořená praxí“.

 

         Zpět na hlavní stránku   ׀   Zpět na seznam praktických cvičení  ׀ Měření rychlost a otáček   ׀   Zkontrolujte otáčky finálu pomocí tychodynama a měř. otáček

 

 

 

 

      Katedra konstruování strojů - JF - Předmět Měřící Technika (KKS/MT)
Copyright © 2014   ZČU v Plzni - Fakulta strojní, Katedra konstruování strojů. Všechna práva vyhrazena.
Poslední aktualizace: 08. 06. 2014