Měřený objekt, přístroje a snímače

 

 

Tématem je ukázkové měření neelektrické veličiny - teploty a to pomocí zařízení, měřicích přístrojů. Vysvětlující ukázky jejich měřicích principů a systémů.

 

 

Příklady zjišťování hodnotyteploty:

 

 

Měření teploty:

1.   Kontaktní teploměry:

Dilatační skleněný:

Pracují na principu teplotní roztažnosti kapaliny. Nejpoužívanější rtuťové a lihové. Lihový sloupec může být modré a červené barvy, rtuťový je stříbrný. Lihový sloupec se používá pro méně náročná měření, rtuť je přesnější a používá se pro měření středních teplot.

 

Médium

Teplotní rozsah [°C]

Líh

od-110 do+70

Rtuť

od-38 do+350

 

Obr. 1 Klasický teploměr

Termistory:

Měří teplotu v závislosti na změně svého vnitřního odporu. Použití se pro měření teploty nebo jako teplotních pojistek u el. strojů.

 

 

   Obr. 2 Termistor

Termostat:

Využívá teplotní dilatace materiálu. Má pouze dva stavy - zapnuto/vypnuto (skoková změna). Lze regulovat teplotu sepnutím topné spirály. Použití: lednička, žehlička, apod.

 

Thermocolor:

Tj. barevné indikátory. Podle funkčního principu je lze rozdělit do čtyř skupin: chemické, tavné, kapalné krystaly a luminiscenční. V podstatě jde o nátěry, nálepky či tablety, které

se nanášejí/přikládají na měřené těleso a to již před ohřevem, nebo přímo na ohřátý povrch. Tyto indikátory buďto plynule mění barvu (takže můžeme sledovat širší tepelné pole), nebo

jen změní barvu při určité teplotě. Řádově lze sledovat teploty od +40°C až do +1 400°C, ale existují i do +1 650°C. Jsou tedy použitelné pro široké spektrum teplot a jsou cenově dostupné. Lze použít na nepřístupných místech předmětů libovolného tvaru. Neovlivňují rozměry a hmotnost měřených součástí. Nevýhodou je možnost prohlídky indikátoru až po skončení měření (u pohyblivých součástí). U svislých ploch může dojít ke stékání.

 

 

2. Bezdotykové teploměry:

 

Pyrometr:

K měření teploty se využívá tepelného záření v různých oblastech spektra. Principem je srovnávání jasu měřeného předmětu s jasem porovnávacího zdroje (žárovky) obr. 3. Další metodou je využívají infračerveného záření, které těleso vyzařuje obr. 4.

 

   

   Obr. 3 Jasový pyrometry

 

 

   Obr. 4 Infrateploměry

Termovize:

Opet je zde využití infračerveného záření, které těleso vyzařuje.Používá se speciální kamera, která převádí záření pro oko "neviditelné" na "viditelné"a tím se na monitoru zobrazují teploty měřeného objektu formou barevného spektra. Průběh měření lze nahrávat/archivovat.

 

          paže

 

   Obr. 5 Termokamera

 

 

Poděkování:  Investice do rozvoje vzdělávání. Tento výukový text je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky v rámci projektu č. CZ.1.07/2.2.00/28.0206  „Inovace výuky podpořená praxí“.

 

 

         Zpět na hlavní stránku   ׀   Zpět na seznam praktických cvičení  ׀ Měření teploty

 

 

 

      Katedra konstruování strojů - JF - Předmět Měřící Technika (KKS/MT)
Copyright © 2014   ZČU v Plzni - Fakulta strojní, Katedra konstruování strojů. Všechna práva vyhrazena.
Poslední aktualizace: 09. 06. 2014