Sport

Město Pardubice má i řadu významných sportovních aktivit. Velice důležité místo zaujímá v Pardubicích dostihový sport. Od roku 1874 se v Pardubicích každoročně druhou říjnovou neděli, koná slavná Velká Pardubická. Jedná se o nejtěžší překážkový dostih v Evropě a druhý nejtěžší na světě hned za Velkou Liverpoolskou. První Velká pardubická steeplechase se konala 5. listopadu 1874. Na startu stálo 14 koní, vavříny vítězství si odnesl plnokrevný hřebec Fantome s anglickým žokejem Georgem Sayersem. Dostih se běžel každý rok s výjimkou válečných let a kritického roku 1969. Významný dostih se konal např. v roce 1937 kdy v dosihu zvítězila hraběnka Lata Brandisová s klisnou Normou, jako jediná žena v celé historii Velké Pardubické. Nejúspěšnějším žokejem v historii Velké Pardubické je beze sporu žokej Josef Váňa s osmi vítězstvími na svém kontě. Pardubická dráha měří 6900 metrů a má celkem 31 překážek. Na startu stojí 15-20 nejlepších koní. Dostihivý sport se vlastně už od samého počátku těší nesmírné popularitě.

Dalším významným sportovním počinem je Zlatá přilba města Pardubice, každoroční závod motocyklů na ploché dráze ve Svítkově. Jedná se o nejstarší plochodrážní závod na světě, první ročník se jel v roce 1929. Zlatá přilba se koná se první říjnovou neděli.Každoročně se na staru sejde elita závodníků z celé Evropy ale například i ze Spojených států nebo Austrálie. Trofejí pro víteze je zlatá přilba, a ačkoliv jsou si přilby podobné, každá z přileb je originál.

Pardubice jsou i městem hokeje. Sídlí zde hokejový klub HC Dynamo Pardubice.Tento hokejový tým patří dlouhodobě mezi nejúspěšnější týmy v Česku, třikrát vyhrál Československou hokejovou ligu a třikrát samostnou českou extraligu.

Za zmínku rovněž stojí i Mistrovství České republiky staršího dorostu v tenise neoficiálně nazývané Pardubická juniorka. Jde o tradiční juniorský turnaj pořádaný již od roku 1926 na kurtech klubu LTC Pardubice v polovině srpna. Mezi vítězi je řada pozdějších grandslamových šampiónů a dvě světové jedničky – Martina Navrátilová a Ivan Lendl. Pardubickou juniorku vyhráli rovněž další vynikající osobnosti našeho tenisu jako např. Hana Mandlíková, Jan Kodeš či naše současná tenisová hvězda Petra Kvitová.

Pardubice jsou velice zajímavým místem s bohatou historií i kulturou a rozhodně stojí za to je navštívit.

Zpět na navigační menu