Foto - Přechod Venuše přes sluneční disk

Barevná linka
Jak asi jistě všichni víte, v roce 2004 nastal relativně vyjímečný úkaz a to, přechod Venuše přes sluneční disk. Vzhledem k tomu, že k úkazu došlo v průběhu dne, nemohl jsem si to nechat samozřejmě ujít.

Vzal jsem si tedy na 8. června 2004 (úterý) dovolenou a večer předem jsem se vydal na místo (chalupa), kde jsem chtěl další den pozorovat, abych si připravil vše potřebné.

Menší problém byl v tom, že jsem ještě neměl vyrobený sluneční filtr. Sice jsem měl k dispozici fólii AstroSolar a nápad, jak to vyrobit, ale přeci jenom to nějaký čas zabere. Nebudu to nějak protahovat, ve tři hodiny v noci jsem filtr dodělal a přemýšlel, zda má smysl chodit spát, abych třeba nezaspal. Chtěl jsem totiž vstát dříve, abych mohl ještě za tmy podle hvězd ustavit dalekohled s montáží. Sice se mi to nepodařilo úplně podle mých představ, v době, kdy jsem to udělal už bylo více vidět, ale i tak jsem potom v průběhu dne nemusel provádět velké korekce.
Sluneční filtry
Sluneční filtry na tubus dalekohledu a hledáček.

Dříve než se podíváme na astronomické snímky, několik málo pohledů na dalekohled...

Dalekohled   Dalekohled
Dalekohled připravený na pozorování úkazu.
Levý snímek pořízen v 6:26 SELČ a pravý v 7:47 SELČ.


Možná jste si na předchozích obrázcích všimli malé židličky. Na dalším snímku se dozvíte, k čemu jsem ji při pozorování používal. V některých chvílích byl totiž okulár natolik špatně orientovaný, že jsem tam ani jinak nedosáhnul.

Dalekohled
Kontrola správnosti nastavení dalekohledu na Slunce.
Přestože jsem používal polární pohon, občas bylo nutné montáž donastavit, zejména v deklinaci. A úkaz může nastat.
Snímek pořízen v 7:54 SELČ.


Dříve než nastal úkaz, pokusil jsem se pořídit pár zkušebních snímků. Přeci jenom jsem filtr a dalekohled zkoušel poprvé. Snímky byly použitelné, takže přechod mohl nastat...

Slunce
Sluneční disk.
Snímek pořízen v 6:15 SELČ, expozice 1/100 s.


Průběh úkazu pro Plzeň

V následující tabulce jsou zaznamenány důležité údaje o přechodu Venuše přes sluneční disk. Údaje jsou vypočítány pro Plzeň, ale s místem mého pozorování (Vrážné, okres Plzeň-sever) se budou lišit velice nepatrně.
  Čas v SELČ Poziční úhel
1. kontakt:
kotouček Venuše se poprvé dotkne kotouče Slunce
07:19:48 117,6
2. kontakt:
kotouček Venuše se celý vnoří do slunečního disku
07:39:24 120,9
Maximální fáze:
kotouček Venuše je nejblíže středu (hodnota = vzdálenost mezi vnitřním okrajem Venuše a okrajem Slunce v jednotkách průměru Slunce)
10:22:18 0,177
3. kontakt:
obdoba 2. kontaktu na konci úkazu
13:03:48 212,4
4. kontakt:
kotouček Venuše zcela opustí sluneční kotouč
13:23:06 215,6


Pokoušel jsem se o zaznamenání průběhu úkazu při zobrazení celého slunečního disku.

Slunce Slunce Slunce
7:35, 1/250 s 8:09, 1/400 s 8:33, 1/500 s
Slunce Slunce Slunce
9:49, 1/650 s 10:22, 1/650 s 12:40, 1/650 s
Jednotlivé snímky průběhu celého úkazu (zachycení celého slunečního disku),
první údaj je čas v SELČ, druhý doba expozice.
Snímky nejsou zpracovány, pouze byly natočeny do správné polohy.
Tmavá plocha uprostřed snímku z 9:49 je sekundární zrcadlo.

Z výše uvedených snímků jsem vyrobil jeden obrázek, na kterém je vidět průběh úkazu.

Slunce Slunce
Průběh přechodu Venuše přes sluneční disk. Animace přechodu Venuše přes sluneční disk.

Občas jsem se v průběhu úkazu pokusil i o detailní snímek planety Venuše, zejména když se přiblížila k okraji slunečního disku.

Slunce Slunce
10:23 SELČ, Venuše nejblíže středu 12:56 SELČ, krátce před koncem

Celý úkaz trval něco přes 6 hodin a to je dostatečně dlouhá doba na to, abych vyzkoušel i jiné způsoby pozorování. Jeden z nich - metodu projekce na bílou projekční plochu jsem vyzkoušel krátce po deváté hodině. Stačí sundat sluneční filtr a okulár nastavit na nekonečno. Na připravené bílé ploše, v mém případě posloužil bílý papír, ze ve vhodné vzdálenosti a při zaostření objeví sluneční kotouč s černým bodem představující kotouček planety Venuše.

Projekce Projekce Projekce
Pozorování úkazu pomocí metody projekce, snímky pořízeny okolo 9:12 SELČ


Celou dobu, co docházelo k přechodu Venuše přes sluneční disk, jsem se snažil o zachycení nějakého zajímavého snímku - např. přelétnutí letadla přes sluneční disk. I když jsem se nacházel v lokalitě, kde je relativně silný letecký provoz, nepodařilo se to bohužel žádnému letadlu. A tak jsem na následujícím snímku zachytil pouze stopy po přeletu letadla...

Stopy, letadlo
Stopy po letadlu, které prolétlo v blízkosti slunečního disku, snímek pořízen v 9:20 SELČ


Krátce po začátku úkazu mě napadlo pořídit nějaký neobvyklý snímek..zda se mi to skutečně povedlo, můžete posoudit na následujícím snímku..

Kompozice
Pohled do okuláru s větší výšky. Kromě samotného úkazu v hledáčku, kde je vidět okraj slunečního disku a tečka v podobě kotoučku planety Venuše, lze spatřit tělo dalekohledu a v horní části se nachází hledáček. Snímek pořízen v 8:07 SELČ.


Kapkovitý efekt nebo někdy černá kapka či Bailyho kapka, jedná se o kapkovité protažení Venuše během vnitřních kontaktů T2 a T3 způsobené zřejmě hustou atmosférou planety. Zda se mi podařilo tento efekt zachytit, posuďte sami na následujících snímcích.

Kapkovitý efekt Kapkovitý efekt Kapkovitý efekt
13:04:00 SELČ 13:04:16 SELČ 13:04:22 SELČ
Pokus o zachycení kapkovitého efektu v době vnitřního kontaktu T3


V době mezi kontakty T3 a T4 lze pozorovat i tu část kotoučku Venuše, která se nachází mimo sluneční disk. O zachycení tohoto jevu jsem se pokusil na následujících fotografiích.

Mezi časy T3 a T4 Mezi časy T3 a T4 Mezi časy T3 a T4 Mezi časy T3 a T4
13:06:46 SELČ 13:10:18 SELČ 13:10:26 SELČ 13:10:32 SELČ
Snímky pořízené mezi časy T3 a T4, kotouček planety je nepatrně znatelný i v místech, kde již opustil sluneční disk,
zejména na fotce zcela vpravo


A je po úkazu. Počasí celkem přálo, zejména po ránu to vypadalo, že bude krásný den. Dalekohled po celou dobu úkazu "sledoval" sluneční disk za pomoci polárního pohonu a za občasných korekcí. Po poledni se ovšem začala objevovat oblačnost a začínal jsem se malinko obávat toho, že tu jednu z nejzajímavějších částí (kontakty T3 a T4) neuvidím. Nakonec se ale vždy v pravou chvíli Slunce vynořilo zpoza oblačnosti, takže bylo se na co dívat.

Slunce a oblačnost Oblačnost Krátce před T4
Oblačnost začíná přecházet přes sluneční disk,
pořízeno v 11:02 SELČ.
A mraků postupně přibývá, za nimi se začíná schovávat i Slunce,
pořízeno ve 12:11
Krátce před kontaktem T4, snímek ze 13:23 SELČ,
oblačnost sice stále byla, ale ve správné okamžiky se Slunce objevovalo


Nejbližší další přechod Venuše přes sluneční disk nastane 6. června 2012. Tento úkaz ale nebude z České republiky pozorovatelný ve všech fázích, neboť Slunce již vyjde s Venuší promítající se na disk.

A na úplný závěr ještě jedna věc, která mi přijde zajímavá. Pokud srovnáte postavení dalekohledu na začátku pozorování (viz foto výše) a po šesti hodinách, tedy v době, kdy se přechod blížil ke své závěrečné fázi, jistě si všimnete výrazné změny.

Dalekohled
Pohled na dalekohled, který od rána sleduje pohyb Slunce po obloze. Je možné si všimnout dálkového ovládání nebo slunečních filtrů na tubusu a hledáčku. Pro ty zvídavější, vzadu je ve stínu rozložený kabát, na kterém se mi podařilo usnout (přeci jenom jsem v noci spal 2 hodiny) a také jsem se tam schovával před Sluníčkem, ale i tak jsem si přivodil menší úpal..

Barevná linka
Není-li uvedeno jinak, je povoleno čerpat a zveřejňovat informace na těchto stránkách za podmínky zveřejnění zdroje spolu s odkazem.
© Copyright Astronomický koutek - Ota Kéhar