home
druhy OS
srovnání
můj e-mail
hledat srovnání operačních systémů na googlu
validátor
výpočty
lišta
lišta
lišta

Jednotlivé Operační systémy


Windows Vista

Windows Vista

Windows Vista je název operačního systému z řady Windows NT od firmy Microsoft, který byl vydán v roce 2007. Označení vista znamená výhled, rozhled. Je určen pro obecné použití na domácích či firemních osobních počítačích, laptopech či mediálních centrech. Oproti Windows XP byly v základní struktuře operačního systému provedeny zásadní úpravy, kam patří mimo jiné využití technologie .NET Framework, nový grafický a zvukový subsystém, výraznější podpora pro digital rights management (DRM, ochrana proti neoprávněnému kopírování), lepší podporu pro instalaci programů (technologie ClickOnce a nová verze služby Windows Installer). Bohužel ale kvůli své náročnosti a chybovosti byl uživateli přijat ne přímo s nadšením.


Windows 7

Windows 7

Windows 7 je hlavně stabilní system. Má spoustu nových zabudovaných funkcí, o kterých jsme si ve Windows Vista mohli nechal pouze zdát. Vyvážení systému je patrné i na tom, že Windows 7 si na rozdíl od Windows Vista velice hravě poradí i se „slabším“ počítačem či menší operační pamětí, a při běžné práci to nepoznáme. Porovnáme-li ceny jiného softwaru, který si kupujeme s Windows 7, není těch pár tisícovek zaplacených za nového „řidiče“ počítače zase tak strašná suma. Obzvláště v případě, že jste zatím na Windows Vista nepřešli, tak není nad čím váhat. Už od začátku to vypadá, že Windows 7 bude po dlouhé době systém, který bude stát zato. Je nutno dodat, že i tzv „dokonalý“ ale velmi stařičký systém Windows XP už brzy bude muset odejít do důchodu a že už přesluhuje velmi dlouho. Právě Windows 7 by pro tyto uživatele mohl být tou správnou volbou, protože zvládá tisíce nových funkcí z Windows Vista s takovou lehkostí, na jakou jsou uživatelé Windows XP zvyklí.


Linux-Ubuntu

Linux ubuntu

Ubuntu je linuxová distribuce a komunitně vyvíjený operační systém vhodný pro laptopy, osobní počítače, netbooky i servery. Ať už jej používáte doma nebo v práci, Ubuntu pravděpodobně obsahuje všechny aplikace, které budete potřebovat: od textového procesoru a e-mailového klienta přes řadu her až po nejrůznější programátorské nástroje. Tento operační systém je na rozdíl od operačních systémů Windows zdarma. Ubuntu se zaměřuje na praktické použití a ve velké míře i na administrativní úlohy používá nástroj sudo (podobně jako Mac OS X) a snaží se poskytnout kompletní sadu nástrojů, které jsou použitelné přímo po standardní instalaci. Filozofie Ubuntu velmi silně zdůrazňuje používání čistě svobodného softwaru a umožňuje uživatelům bezproblémový přechod z jedné verze na další. Každých šest měsíců je uveřejněná nová verze Ubuntu, takto zachovávána co největší stabilita systému.


Linux-gOS

Linux gOS

gOS je poměrně mladá linuxová distribuce, o které se v poslední době docela intenzivně mluví v souvislosti s levnými počítači Everex. Sází hlavně na online aplikace Google, používá Enlightenment 17, je hodně zelený a vůbec vybočuje, jak může. Na rozdíl od mnoha svých kolegů gOS však nesází zdaleka jen na aplikace desktopové, ale mnoho věcí řeší přes webové služby, které dnes na internetu rostou jak houby po dešti. Svým původem je gOS derivátem dnes tak populárního Ubuntu. gOS lze stáhnout z jeho domovské stránky. Má něco pod 700 MB a hravě se tedy vejde na jedno CD, které, stejně jako mateřské Ubuntu, funguje jako live CD s možností instalace na pevný disk. Bohužel jako většina nových operačních systémů má i své mouchy. Jeho významným problémem je stabilita, která je docela zoufalá, také chování gOSu je pro běžné uživatele velmi matoucí. Máte-li několik dialogů přes sebe, je mnohdy velmi obtížné poznat, které OK patří k jakému dialogu. GOS rozhodně není pro běžné uživatele – sice si zde narozdíl od mateřského Ubuntu přehrajete mp3 i mpg, ale jiné formáty ne a musíte si vše doinstalovat.


Apple-Mac OS

Mac OS

Mac OS X je aktuální operační systém pro počítače Macintosh. První Mac OS X v10.0 byla vydána 24. března 2001. Vznikl jako kombinace několika různých technologií. Základ systému se jmenuje Darwin a je složen z hybridního jádra unixového typu . Grafické uživatelské rozhraní se jmenuje Aqua a bylo vyvinuto společností Apple. Vzhled grafického rozhraní Aqua je často napodobován a je i inspirací pro ostatní operační systémy. Upravenou verzi Mac OS X pojmenovanou iOS (původně iPhone OS) využívá mobilní telefon Apple iPhone, multimediální kapesní přehrávač iPod touch a tablet iPad. Upravenou verzi také používá Apple TV


Free BSD

Free BSD

BSD (Berkeley Software Distribution, též Berkeley Unix) je odvozenina Unixu distribuovaná Kalifornskou univerzitou v Berkeley mající počátky v 70. letech 20. století. Jméno je rovněž společně používáno pro moderní následníky této distribuce. Společnost AT&T, v jejichž laboratořích byl Unix vyvinut, umožnila univerzitám ho poměrně výhodně získat; systém se tak rozšířil. BSD verze implementovala mnohá rozšíření týkajících se všech částí systému. Mezi příznivci původního Unixu a BSD rozšíření byly později vedeny dlouhé spory (tzv. Unixové války).