Nejčastější návrhy proti službě FTP a argumentace pro FTP.


Pošli mi to raději mailem.

Ano, to lze, ale jen pro menší množství dat. Velikost mailu je omezená obvykle na 4 nebo 8 MB, víc většinou neprojde.
A navíc, pokud je něco pro několik lidí, musel bych to posílat každému zvlášť anebo všem to samé. Nemohou si vybrat.

Zase sis vymyslel nějakou novotu.

Ne. Služba FTP existuje od počátků internetu a je asi i starší než e-mail nebo www. Používají jí velké společnosti, prodejci software či hudby, univerzity stejně jako domácí uživatelé internetu. Zvláště s rozvojem digitálních fotek se použití služby FTP stává aktuální i pro domácí internet.

Přines to vypálené na CD (DVD, flash-disku, ...)

Ano, to lze. Ale v době, kdy jsme všichni spojení dráty, je to poněkud nepohodlný a zastaralý způsob "kopírování". Spotřebovává se CD, lidi se musejí někde sejít nebo musím dojít na poštu.

Proč to neuděláš jako normální www stránky, fotky s náhledama apod.?

Ano, to by šlo. Ale musel bych spustit www server a hlavně - nemám tolik času, abych vyráběl a aktualizoval www stránky. Na FTP není problém něco přidat či ubrat, opravit soubor s textem apod. Je to prostě jen jeden běžný adresář, kam cokoliv nakopíruju nebo smažu.
A kromě toho - z www stánky těžko stáhnete najednou např. celý adresář s fotkama. Musíte se tím prokousávat a ukládat po jedné.

Proč je to někdy nedostupné, www je dostupné vždycky.

To není chyba služby FTP, ale vypnutí mého počítače na noc nebo na víkend. Pokud bych zde spustil www server, bylo by to stejné.
Druhý FTP server už běží na externím disku, a ten se zpravidla nevypíná.

Dej to jednoduše do Úschovny a pošli mi heslo.

Ano, to by šlo. Ale velikost úschoven je omezená, doba uložení také a někdy se tam vnucuje reklama. Množství dat na FTP není nijak omezené, alespoň dokud se to vejde na disk.

Další výhody:

Větší bezpečnost. FTP přístup může být anonymní nebo chráněný heslem. Mám účty pro různé uživatele, kteří vidí různá data.
Přenos dat oběma směry. Stejným způsobem, jako data stahujete (např.Total Commaderem), je možno je odesílat. Do adresáře Incoming je povolený zápis bez omezení.
Žádná nevyžádaná pošta. FTP neobtěžuje, data tam leží a je na zájemci, kdy si něco stáhne, co si vybere, nebo zda si vůbec něco stáhne.

Nevýhody:

Pro přístup k FTP je potřeba nějaký klientský program.
Ano, ale to je potřeba i na cokoliv jiného: na prohlížení www stránek musíte mít Internet Explorer, Firefox, Netscape... a na e-mail Outlook, Pegasus, Pine apod. nebo přístup přes www.

Musím se učit něco nového, nemám čas, nejsem expert na počítače atd.
Ano, ale tak je to se vším. Nicméně, používání FTP není o nic složitější než prohlížení www stránek a nastavení FTP klienta je jednodušší než nastavení např. Outlooku pro poštu. Pokud máte už jednou připojení v Commaderu nastavené, zmáčknete pro připojení jen CTPL+F a Enter. Trvá to asi 2 vteřiny, tedy méně, nežli spustíte svůj www prohlížeč.