6. Transformátory

Transformátor je nejčetněji se vyskytující prvek přenosové a rozvodné elektroenergetické soustavy, v kterém dochází k vzájemné interakci dvou nebo více silných magnetických polí. Je tedy zajímavý především z hlediska elektromagnetických ustálených i přechodných jevů. Výhodou při jeho simulaci je oproti el. strojům točivým neexistence pohybových rovnic, které jsou svým tvarem z matematického hlediska vždy nelineární. Bylo by velmi nesprávné, domnívat se, že modelování těchto stacionárních strojů, které jsou z hlediska zapojení, počtu fází, konstrukčního uspořádání jádra i vinutí a počtu vinutí velmi různorodé, je jednoduchou záležitostí. Následující kapitoly ukáží několik možností jak simulovat různé druhy transformátorů s různým stupněm přesnosti. Všechny uvedené modely jsou určeny , v souladu se zaměřením této práce, pro výpočet elektromagnetických přechodných jevů, nikoliv jevů rázových.

 

6.1 Lineární model transformátoru

Tento model transformátoru patří k jednodušším. Vzhledem k tomu, že většina současných programů pro obecné řešení dynamických nelineárních soustav umožňuje zadávání buď ve tvaru soustavy diferenciálních rovnic, nebo v blocích, kde známe jejich přenosové funkce, nebo ve tvaru elektrických obvodů, byl tento jednodušší model zadáván přímo jako obvodové schéma transformátoru, obr. VI.1.

Počítán byl model třífázového transformátoru 254 MVA, který je složen ze tří jednofázových jednotek. Každá z těchto jednofázových jednotek je trojvinuťový transformátor s dvěmi vinutími 13.8 kV a jedním 420 kV. Celkové zapojení skupiny je YN/d1/d1. Transformátor tohoto typu slouží jako vývod z elektrárny, kde dva generátorové bloky jsou vyvedeny přes jeden transformátor.

Model může sloužit pro řešení ustálených i přechodných dějů symetrických i nesymetrických. Pro ukázku byly na modelu řešeny některé spínací přepěťové děje.

Zapojení transformátoru je na obrázku VI.1. Každé vinutí je reprezentováno činným odporem a dvěma indukčnostmi, jedna indukčnost představuje vzájemnou indukčnost všech tří vinutí jedné fáze druhá pak vlastní, rozptylovou indukčnost daného vinutí. Všechny pasivní prvky jsou konstantní, vliv nelinearity magnetického obvodu je zanedbán, stejně jako kapacity vinutí vůči sobě i zemi. Parametry modelu byly určeny z údajů výrobce a přepočteny na stranu vvn. Model je vhodný pro řešení elektromagnetických přechodných dějů. Pasivní i aktivní prvky připojené na vývody transformátoru jsou respektovány.

Řešení modelu bylo provedeno takto: Na univerzálním programu pro řešení obecných nelineárních dynamických soustav byl vytvořen nejprve makromodel jedné trojvinuťové jednofázové jednotky, ten byl pak začleněn do celkového třífázového zapojení sestavy.

Obr.VI.1. Obvodové schéma modelu

 

 

6.1.1.Příklady výpočtů:

Pro demonstraci možností předkládaného modelu budou zde předvedeny dva příklady:

1. Ustálený chod transformátoru, kdy je napájena hvězda strany vyššího napětí a v jedné napájecí fázi je pouze 70% jmenovitého napětí. Jeden sekundární trojúhelník je naprázdno, druhý je zatížen jmenovitou zátěží. Výsledky ukazuje obrázek 6.1. pro stručnost jsou uvedena pouze napětí, a to takto:

Obr.6.1a - Napětí napájecí a napětí uzlu vůči zemi

Obr.6.1b - Napětí trojúhelníku naprázdno

Obr.6.1c - Napětí trojúhelníku zatíženého

 

2. Přechodný děj, kdy napájena je hvězda jmenovitým symetrickým napětím jeden sekundární trojúhelník je naprázdno, druhý je zatížen jmenovitou zátěží. Na napájené straně dojde k zemnímu jednofázovému zkratu a po 0.1 sec k odpojení třífázového napájení na straně hvězdy. Parametry vedení na vývodech jsou respektovány. Výsledky ukazuje obrázek. Pro stručnost jsou opět uvedena pouze napětí, a to takto:

Obr.6.2a - napětí napájecí a napětí uzlu vůči zemi

Obr.6.2b - napětí trojúhelníku naprázdno

Obr.6.2c - napětí trojúhelníku zatíženého

 

6.2. Model třífázového transformátoru s uvažováním vlivu sycení magnetického obvodu

6.2.1. Transformátor v zapojení Yy

Obr.VI.2. Schema třífázového transformátoru jádrového typu

Oproti modelu jednofázového transformátoru se model třífázového transformátoru liší zejména nutností respektovat vzájemné působení magnetických obvodů jednotlivých fází.

Pro aplikaci výpočtu je tedy nutno sestavit trojfázový model a stanovit zjednodušení, která nebudou mít vliv na fyzikální podstatu řešeného problému.

Dále popisovaný model platí pro dvojvinuťový transformátor s vinutími zapojenými do hvězdy.

V modelu je uvažován průběh magnetického odporu jádra v závislosti na magnetickém toku jako nelineární, podle charakteristiky použitého materiálu jádra. Nebere se v úvahu hystereze magnetického obvodu.

Matematické řešení pro jádrový transformátor vychází jako následující soustava lineárních diferenciálních rovnic, s nelineárními reluktancemi Rm = f (F i) pro každou fázi i.

 

Schéma transformátoru viz.obr.VI.2 a obr.VI.4

-počet závitů primární strana, fáze i

-počet závitů sekundární strana, fáze i

-rozptylová indukčnost primární strana, fáze i

-rozptylová indukčnost sekundární strana, fáze i

-odpor primárního vinutí, fáze i

-odpor sekundárního vinutí, fáze i

-proud v primárním vinutí, fáze i

-proud v sekundárním vinutí, fáze i

-napětí budícího zdroje na primární straně, fáze i

primární strana:

(VI.1)

 

 

 

sekundární strana:

(VI.2)

magnetický obvod:

(VI.3)

Nelineární funkční závislosti Rma=f(F a), Rmb=f(F b), Rmc=f(F c) jsou do modelu zadány tabulkou. Přibližný průběh takové závislosti je na obr. VI.3.

Respektování zatížení sekundární strany transformátoru se provede rozšířením impedance transformátoru na sekundární straně o příslušnou zatěžovací impedanci (popsaný systém rovnic popisuje stav transformátoru nakrátko). Ve většině případů jsou také odpory vinutí a rozptylové indukčnosti ve všech třech fázích stejné. Rozdílnost magnetického odporu ve fázích vzhledem ke konstrukci (různá délka mag. obvodu jednotlivých fází) byla v modelu uvažována.

Obr. VI.3. Magnetizační charakteristika bez uvažování hystereze a závislost magnetického odporu na mag.toku.

Obr.VI.4.a) Transformátor Yy - primár

Obr.VI.4b). Transformátor Yy - sekundár

 

6.2.1.1.Příklady výpočtů

Počítán byl oddělovací transformátor Yy0, Sn=40kVA, In=61A, Un=380/220V. Jako ukázka výpočtů je uveden výpočet nárazového magnetizačního proudu při zapnutí transformátoru naprázdno pro 3 různé časové okamžiky připojení transformátoru k síti viz. obr.6.3.

Obr.6.3.a) Připojení transformátoru v čase t = 0, kdy Ua=Umsin(w t+a ), je a =0

Obr.6.3.b) Připojení transformátoru v čase t = 0, kdy pro fázi “a” je a =p /6

Obr.6.3.c) Připojení transformátoru v čase t = 0, kdy pro fázi “a” je a =p /2

 

6.2.2. Transformátor v zapojení YNd11

Dále uvedený model popisuje jádrový typ transformátoru, kde nelinearita feromagnetického obvodu je simulována obdobně jako v kap. 6.2.1. tj., nelineárními reluktancemi Rm = f (F i) pro každou fázi i. Schema uvádí obrázek VI.5a) ,b) . Matematické řešení pro tento jádrový transformátor YNd11 vychází jako následující soustava lineárních diferenciálních rovnic s nelineárními magnetickými odpory Rm:

(VI.4)

(VI.5)

magnetický obvod:

(VI.6)

Obr.VI.5 a) Transformátor YNd11 - strana vn

Obr.VI.5b) Transformátor YNd11 - strana vvn

 

6.2.2.1. Příklady výpočtu

Výpočty jsou provedeny pro transformátor PVE Štěchovice Sn=53MVA, Un1=115± 5% kV, Un2=13,8kV, In1=266A, In2=2217A.

Vzhledem k tomu, že jedním z navrhovaných témat habilitační přednášky je téma magnetizační proudy technických transformátorů bylo počítáno zapnutí transformátoru naprázdno ze strany vvn v takovém okamžiku, aby ss složka proudu fáze a byla maximální viz. obr.6.4.

Obr.6.4.a) Magnetizační nárazové proudy všech tří fází

Obr.6.4.b) Magnetizační nárazové proudy všech tří fází(detail)

Dále bylo počítáno připojení transformátoru naprázdno ze strany trojúhelníka, tak že fázové napětí UA prochází v době připojení opět nulou. Celý transformátor je samozřejmě přepočítán, a to na stranu vvn. Proudy zobrazené na následujících obrázcích je tedy nutné co do velikosti porovnávat s proudy strany vvn. Obr.6.5.

Obr.6.5.a) Fázové proudy IA, IB, IC při připojení transformátoru ze strany vn (přepočtené na stranu vvn)

Obr.6.5.b) Fázové proudy IA, IB, IC při připojení transformátoru ze strany vn (přepočtené na stranu vvn)(detail)

Obr.6.5.c) Sdružené proudy v trojúhelníku , (přepočtené na stranu vvn)

 

6.3. Model transformátoru s uvažováním vlivu hystereze magnetického obvodu

V předchozí kapitole (6.2) uvedené modely transformátorů, uvažovaly vliv sycení magnetického obvodu pouze jako jednoznačnou funkci Rm = f (F ), tj. respektovaly křivku B = f (H) blízkou křivce prvotní magnetizace feromagnetika. Pro velkou řadu výpočtů elektromagnetických přechodných i ustálených dějů je tento způsob simulace materiálové nelinearity zcela vyhovující, zvláště přihlédneme-li ke skutečnosti, že u transformátorových plechů je hysterezní křivka velmi úzká. Pro některé jevy je naopak respektování vlivu hystereze nutné.

Pro úsporu místa, aby nebylo nutné popisovat rovnicemi opět jiný typ transformátoru bude předvedeno přibližné respektování vlivu hystereze na transformátoru popsaném v kap. 6.2.2. Přibližnou simulaci vlivu hystereze v modelu transformátoru lze provést následujícími třemi úpravami:

1.Dynamický magnetický odpor dříve jednoznačně definovaný velikostí magnetického toku (obr.VI.6) je nyní nutné definovat

Obr. VI.6. Magnetizační charakteristika bez uvažování hystereze a závislost magnetického odporu na mag.toku.

alespoň dvojznačně, a to pro viz. obr.VI.7.

Obr VI.7. Hysterezní smyčka a závislost Rm = f(F )

Při matematickém popisu funkce Rm = f (F ) je nutná značná přesnost, aby bylo zaručeno uzavírání dílčích tj. menších hysterezních smyček pro menší mag. sycení.

2.Dále je potřebné zajistit nenulovou šířku hysterezní smyčky v ose H tj. zavést do tokových rovnic (VI.6) koercitivní sílu Hc jejíž znaménko je odlišné při .

magnetický obvod:

(VI.7)

3.Aby byly respektovány též dynamické vlastnosti feromagnetika a dále aby šířka hysterezní smyčky byla proměnná podle velikosti sycení je velikost koercitivní síly uvažována jako funkce absolutní hodnoty napětí Hc = f (|U|) viz. obr.VI.8.

Obr.VI.8. Závislost velikosti koercitivní síly na

 

6.3.1. Příklady výpočtů

Výpočty byly provedeny opět pro transformátor PVE Štěchovice 53MVA 115/13,8kV. Předkládané výpočty dokazují, že zcela v souladu s lit.[3]. Jsou nárazové magnetizační proudy velmi závislé na stavu remanence magnetického obvodu a okamžiku jeho připojení k síti. Počítáno bylo připojení transformátoru naprázdno k síti ze strany vvn v čase kdy napětí fáze “a” prochází nulou. Obr.6.6. ukazuje průběh nárazových magnetizačních proudů při připojení z nulové počáteční magnetizace a z maximální možné remanence.

Obr.6.6.a) Průběh magnetizačních proudů při nulových počátečních podmínkách

Obr.6.6.b) Průběh magnetizačních proudů při maximální počáteční remanenci sloupku fáze “a”

Další obrázek (obr.6.7) ukazuje průběh dvou prvních period nárazového magnetizačního proudu pro následující přechodný děj. Transformátor je připojován naprázdno ze strany vvn v případě obr.6,7a)b)c) v čase kdy napětí fáze “a” prochází nulou, v případě obr.6,7d)e)f) v čase kdy napětí fáze “a” prochází kladným maximem. Stav předmagnetování magnetického obvodu je zřejmý z obrázku 6.8.

Obr.6.7a) Detail prvních dvou amplitud nárazového magnetizačního proudu ze stavu remanence viz. obr. 6.8

Obr.6.7b) Detail prvních dvou amplitud nárazového magnetizačního proudu ze stavu remanence viz. obr. 6.8

Obr.6.7c) Detail prvních dvou amplitud nárazového magnetizačního proudu ze stavu remanence viz. obr. 6.8

Obr.6.7d) Detail prvních dvou amplitud nárazového magnetizačního proudu ze stavu remanence viz. obr. 6.8

Obr.6.7e) Detail prvních dvou amplitud nárazového magnetizačního proudu ze stavu remanence viz. obr. 6.8

Obr.6.7f) Detail prvních dvou amplitud nárazového magnetizačního proudu ze stavu remanence viz. obr. 6.8

Obr.6.8. Stav předmagnetování magnetického obvodu