Vše o času

Přesný čas na Vašem počítači

Synchronizace přes internet

Pokud máte připojení na internet, lze čas ve Vašem PC synchronizovat s časem ze serverů připojených na internet (poskytujících příslušnou službu). Seřídit čas lze pomocí dvou k tomu určených protokolů staršího Time a novějších SNTP a NTP.

Protokol Time

Protokol Time je velmi jednoduchý. Spočívá v tom, že sever poslouchá na portu č. 37 a po připojení na tento port (pomocí protokolu TCP nebo UDP) zašle uživateli 32-bitové číslo se znaménkem (ve formátu dvojkového doplňku). Číslo je počet sekund od 00:00:00 1. ledna 1900 GMT. Číslo 2.398.291.200 tedy odpovídá 00:00:00 1. ledna 1976 GMT a číslo -1.297.728.000 odpovídá 00:00:00 17. listopadu 1858 GMT. Pokud server tuto službu neposkytuje spojení je buď odmítnuto a nebo ihned uzavřeno. Přesnost synchronizace času pomocí tohoto protokolu není nijak velká a pohybuje se do 1 sekundy. Podrobný popis protokolu Time lze nalézt v dokumentu RFC-868.

SNTP

Protokol SNTP (Simple Network Time Protocol) vychází z protokolu NTP (Network Time Protocol) a používá pro komunikaci port č. 123. Jedná se již o mnohem sofistikovanější protokol než byl protokol Time, používající mj. 64-bitové časové značky ve formátu čísla s pevnou řádovou čárkou. Díky tomu lze dosáhnout mnohem větší přesnost synchronizace času pohybující se kolem 50 ms. Podrobný popis protokolu SNTP lze nalézt v dokumentech RFC-2030 a RFC-1769, popis protokolu NTP pak lze nalézt v dokumentech RFC-1305, RFC-1119, RFC-1059 a RFC-958.

Software pro synchronizaci času

Pro synchronizaci času ve Vašem počítači je tedy zapotřebí kromě připojení k internetu (synchronizace funguje i přes vytáčené připojení) i software, který synchronizaci času podle výše zmíněných protokolů dokáže provést. Programy pro synchronizaci času počítače existují prakticky pro všechny platformy (od DOSu po UNIX) a je jich opravdu velké množství, poměrně kopletní seznam lze najít např. zde. Pro ty kteří nechtějí zkoušet všechny programy a vybírat z nich sami, uvedu dva (dle mého názoru velmi povedené). Jedním z nich je volně šiřitelný program Dimension 4 fungující na operačních systémech Windows od verze 95 výše. Tento program dokáže synchronizovat čas vašeho PC pomocí obou výše jmenovaných protokolů (z důvodů přesnosti je samozřejmě lepší používat protokol SNTP). Dalším programem je program WinSync firmy TrueTime. Program je také zdarma, ale je třeba vyplnit formulář. Čas v počítači lze většinou těmito programy seřizovat při každém spuštění počítače, nebo periodicky dle nastaveného časového intervalu, atd.

Servery poskytující přesný čas

Serverů poskytujících přesný čas existuje velmi mnoho, záleží na Vás který si zvolíte. V programu Domension 4 je jich poměrně dost předdefinováno. Nejlepší je samozřejmě seřizovat čas ze serveru, který je pokud možno nejlépe řízen přímo nějakým časovým normálem a má velmi dobré připojení k internetu. Takovými jsou většinou vojenské servery (poznáte je podle top level domény .mil, např. tick.usno.navy.mil), akademie věd, univerzity (např. time.zcu.cz) a podobně. Servery s protokolem SNTP samozřejmě provozuje i německý Fyzikální a technický spolkový úřad (PTB). Servery PTB mají adresy ptbtime1.ptb.de a ptbtime2.ptb.de. Seznam veřejných serverů poskytujících přesný čas lze najít např. zde a zde


© 1997-2002 Martin Poupa