Verze pro tisk

Kokosové kuličky

Vánoce se blíží a tak přináším recept na jednu sladkou vánoční pochutinu. Jsou to kokosové kuličky. Srdce každého dietologa zajisté zaplesá při pohledu na recept. Kuličky jsou totiž dosti kalorické, dalo by se říci, že je to přímo kalorická bomba, ale co není o Vánocích kalorická bomba, hlavně že jsou mňam :)

Postup přípravy:

Suroviny

Nejprve si připravíme všechny potřebné suroviny (množství je na cca 35-40 kuliček):

  • 120g másla nebo ztuženého tuku
  • 70g strouhaného nepraženého kokosu
  • 70g moučkového cukru
  • 2 lžíce kakaa
  • 2 lžíce rumu
  • 1 žloutek
  • Strouhaný kokos na obalení (asi 30g)

Kromě surovin budeme potřebovat nůž, lžíci, špachtličku nebo vařečku, mísu, talířek a kuchyňskou váhu nebo odměrku.

Smíchání ingediencí

Odměříme postupně všechny ingredience a nasypeme/nalijeme je do mísy. Máslo doporučuji nakrájet na plátky, bude se lépe rozmíchávat.

Vypracování těsta

Všechny suroviny řádně promícháme a prohněteme vařečkou nebo špachtličkou, až vznikne homogenní těsto. Při nezbytném ochutnávání dáváme pozor, aby nám v míse něco zbylo :) Vypracované těsto dáme ztuhnout do lednice.

Obalování kuliček

Jakmile těsto ztuhne, dáme se do výroby a obalování samotných kuliček. Lžičkou nabereme těsto, vykoulíme z něj kuličku a obalíme ji v kokosu. Chce to trpělivost a pořádně si při tom zapatláme tlapky. A tak kutálíme a kutálíme, 1, 2, 3, 4,...

50 kuliček

...49, 50,...

100 kuliček

...99, 100,...

150 kuliček

...149, 150,...

Hotové kuličky

... po hodině kutálení...154, 155. Hurá, a je to. Hotové kuličky dáme opět do lednice nebo někam kde je zima, případně je přiklopíme nějakým poklopem, aby neosychaly. Na vánoční stůl jich dáváme jen tolik, kolik se jich sní za den, v teple rychle měknou a osychají. A samozřejmě jich spoustu rozdáme, dělali jsme je přeci pro radost, a nejen tu svou. Mňam :)

Přeji dobrou chuť!