Konjunkce a zákryty

Během pohybu planet po obloze se občas stane, že se dvě nebo i více jasných planet k sobě zdánlivě přiblíží a vytvoří na obloze nápadnou skupinu. Pokud se k takové skupince planet navíc ještě přiblíží Měsíc, vznikne hezké seskupení, které je vděčným námětem pro astronomickou fotografii. Samotné přiblížení Měsíce k některé z planet je poměrně časté, vzácně se však může stát, že Měsíc planetu zakryje.
Ukázky několika takových úkazů si můžete prohlédnout na následujících fotografiích.
Konjunkce Měsíce a tří planet

Konjunkce Měsíce a tří planet Objektiv 5.6/70 (zoom), film Kodak Elite 100 ASA

Večer 6.dubna 2000 bylo možno spatřit seskupení Měsíce a tří jasných planet. Nad Měsícem je Saturn, vpravo je jasný Jupiter a slabší Mars. Svíticí město dole je Plzeň.
Konjunkce Měsíce s Jupiterem

Konjunkce Měsíce s Jupiterem 26.1.2002, 18:21 UT
Newton 355/1600 mm + telekonvertor 2x, film Kodak Elite 100 ASA

Večer 26. ledna 2002 došlo k těsné konjunkci Jupitera s Měsícem. Pozorování sice rušily řídké mraky, přesto se mi podařilo pořídit pár fotografií. Tento záběr zachycuje dvojici těsně po největším přiblížení.


Konjunkce Měsíce s Jupiterem 26.1.2002, 18:40 UT
Newton 355/1600 mm, film Kodak Elite 100 ASA

O několik minut později se obloha téměř vyčistila, tak jsem pořídil ještě celkový záběr Měsíce a vzdalujícího se Jupitera.
Konjunkce Měsíce s Marsem a Venuší

Konjunkce Měsíce s Marsem a Venuší Objektiv 2,8/80, film Kodak Elite 200 ASA

Pěkné seskupení Měsíce, Marsu a Venuše bylo k vidění na večerní obloze 14. května 2002. Takto zachytila celkový pohled na západní obzor moje manželka.


Konjunkce Měsíce s Marsem a Venuší Objektiv 2,8/200, film Kodak Elite 200 ASA

A takto vypadalo seskupení v teleobjektivu. Snímek pořídila také moje žena, a to o něco později, když už obzor trochu ztmavnul.


Konjunkce Měsíce s Marsem a Venuší Fotokomora 190/260/550 mm, film Kodak Elite 200 ASA

Detailní záběr téže skupinky jsem se pokusil získat pomocí Maksutovovy fotokomory. Protože tato komora nemá závěrku, exponoval jsem ručně - odkrytím, zakrytím.
Zákryt Saturna Měsícem 3.11.2001

Zákryt Saturna Měsícem je poměrně vzácný a velmi krásný úkaz. Proto mne velmi příjemně překvapilo, že v sobotu 3. listopadu bylo jasno a mohl jsem tento zákryt pozorovat. Pomocí dalekohledu Newton 355/1600 mm jsem pořídil videozáznam tohoto úkazu. Vstup probíhal za osvětlenou stranou Měsíce, který Saturn hodně přezařoval, avšak výstup byl za neosvětlenou stranou a Měsíc rušil jen minimálně. Následující fotografie jsou vybrány z tohoto videozáznamu.Můžete si také prohlédnout původní videozáznam ve formátu MPEG4. Oproti fotografiím je obraz na videu stranově převrácený, takže sever je nahoře a východ vpravo.


Zákryt Saturnu - vstup

Vstup-s.avi (3,8 MB) je záznam vstupu Saturna za osvětlenou část Měsíce.


Zákryt Saturnu - vystup

Vystup-s.avi (3,4 MB) je záznam výstupu Saturna za neosvětlenou částí Měsíce. Použitý dalekohled i připojení kamery je stejné jako u předchozího záznamu vstupu, jen je použito menší zvětšení, abych získal větší zorné pole.
Zákryt Saturna Měsícem 16.4.2002

Ani ne po půl roce nastal další zákryt planety Saturn Měsícem, podmínky pro jeho pozorování však byly dosti odlišné. Příznivé bylo, že Měsíc byl v malé fázi, takže tolik nepřezařoval Saturn, k úkazu však došlo nízko nad obzorem, nedlouho před západem Měsíce. Proto se podařilo zachytit jen vstup planety za neosvětlenou část Měsíce. Následující snímky jsem pořídil na klasický materiál (film Kodak Elite 100 ASA) pomocí dalekohledu Newton 355/1600 mm. Primární ohnisko jsem prodloužil pomocí telekonvertoru na 2,4 m.

Zákryt Venuše Měsícem 18.6.2007

Tento celkem vzácný úkaz bylo možné pozorovat v odpoledních hodinách, tedy za denního světla. Obě tělesa jsou však natolik jasná, že je možné je spatřit na denní obloze i pouhým okem, natož dalekohledem. Problémy tedy činilo pouze proměnlivé počasí. Na vstup (horní tři fotografie) jsem měl štěstí, zrovna se trefila velká trhlina v oblačnosti, ale výstup jsem už neviděl. Mraky se protrhaly až asi 3 minuty po úkazu, tak jsem pořídil alespoň fotografie Venuše těsně u Měsíce se zbytky odcházející oblačnosti (dolní tři fotografie). Fotografováno je pomocí malého refraktoru S-W ED 80/600 a fotoaparátu Canon EOS 350D. Ohnisko jsem prodloužil na 1,2m (telekonvertor 2x).


Zákryt Marsu měsícem 10.5.2008

Zákryt Marsu měsícem 10.5.2008 Newton 355/1600 + Paracorr, fotoaparát Canon EOS 350D

Také tento zákryt nastal na denní obloze. Protože je Mars slabší než Venuše, čekal jsem, že bude obtížné jej pozorovat, ale úkaz nastal vysoko nad obzorem a obloha byla výjimečně průzračná, takže byl vidět v dalekohledu bez problému. Tato fotografie je pořízena cca 11 min po výstupu Marsu za Měsícem, vlastní výstup mě bohužel překazil přecházející mrak.


Domovská stránka Fotografie Aktualizace: 11.11.2008