S o u h v ě z d í

Průvodce po souhvězdích severní oblohy

Na těchto stránkách naleznete fotografie a popis nejznámějších souhvězdí severní oblohy a zajímavých objektů, které v nich můžete pozorovat. Jsou zde fotografie nejkrásnějších galaxií, mlhovin a hvězdokup se stručným popisem. Také se dozvíte, jak byla jednotlivá souhvězdí pojmenována. Pokud nebudete nějakému výrazu rozumět, podívejte se do Slovníčku pojmů. Souhvězdí jsou řazena podle ročních období, ve kterých dosahují největší výšky nad obzorem. Jména jednotlivých souhvězdí i objektů v nich jsou uváděny v češtině. Stránky budu časem rozšiřovat, zatím obsahují pouze některá souhvězdí.

Na úvodních obrázcích jsou nejjasnější hvězdy tvořící souhvězdí pro větší přehlednost počítačově zesíleny. Tlačítkami pod obrázkem můžete měnit vzhled úvodního obrázku. Levé tlačítko zobrazí souhvězdí bez spojnic a popisů. Prostřední tlačítko zobrazí souhvězdí se spojnicemi a popisem hvězd (implicitně po načtení stránky). Pravé tlačítko zobrazí souhvězdí se spojnicemi, popisem hvězd a s naznačenými výřezy objektů vyfotografovanými Maksutovou komorou.

Většina obrázků má rozměry 1024 x 768 bodů a jsou ve dvojí kvalitě. Pod náhledovým obrázkem je obrázek kvalitnější, ale větší soubor. Pod zvýrazněným textem vpravo je menší, ale méně kvalitní obrázek (více komprimovaný). Pokud je u obrázků uváděno více expozičních časů, jsou obrázky skládány z více fotografií. Většina fotografií je pořízena na inverzní film Kodak 200 ASA a převyvolána o jedno clonové číslo procesem PUSH 1.


Jarní souhvězdí

Letní souhvězdí

Podzimní souhvězdí

Zimní souhvězdí

m31

Autoři fotografií na následujících stránkách:

Vladana Šmídová - fotografie objektivy Zeiss Pancolar 1.8/50 a 1.8/80 (cloněno na 2.8) na malé paralaktické montáži
- fotografie teleobjektivem Zeiss Sonnar 2.8/200 (cloněno na 4.0) pointované pomocí refraktoru 100/1000
- zpracování fotografií
Libor Šmíd - fotografie Maksutovovou komorou 190/260/550

Použitá literatura: Antonín Rükl: Souhvězdí
Josip Kleczek: Naše souhvězdí

Zpět

Autor stránek: Vladana Šmídová
Poslední úprava: 1.11.2003