Alternativní elektroizolační kapaliny a jejich diagnostika

v roce 2009

Projekt – Alternativní elektroizolační kapaliny a jejich diagnostika, který byl podpořen Nadací ČEZ jako podpora vědy a výzkumu a ochrany životního prostředí, je zaměřen na hledáních nových typů elektroizolačních kapalin. V elektrizační soustavě je řada zařízení, které slouží k přenosu elektrické energie. Kvůli úsporám při přenosu elektrické energie se používají elektrické stroje - transformátory – umožňující její přenos s minimalizací ztrát. V transformátorech se používají speciální elektroizolační kapaliny, které ne vždy splňují vzrůstající požadavky na šetrnost vůči životnímu prostředí a udržitelný rozvoj ve smyslu snadné biologické odbouratelnosti. Výzkumná skupina při FEL ZČU v Plzni se zaměřila na hledání nových elektroizolačních kapalin, které by splnily oba požadavky a to jak náročné elektroizolační a chladicí, tak i požadavky na šetrnost vůči životnímu prostředí. Výsledky tohoto a následujících výzkumů umožní v budoucnosti nahrazovat současné elektroizolační kapaliny za nové, vyrobené z rostlinných olejů. Ty jsou nejen biologicky odbouratelné, ale i plně v souladu s koncepcí udržitelného rozvoje. Pro účely experimentů v rámci projektu byly získány od výrobce výkonových transformátorů vzorky jakostní transformátorové lepenky o dvou tloušťkách. Vzorky byly pro účely experimentu upraveny na rozměry 10x10 cm.

 

 



 

 

 

 

 

 

Samotné zrychlené stárnutí testovaných vzorků  probíhá při teplotě 90°C ve specielní sušce Venticell při omezeném přístupu vzduchu.

 

 

Rok 2008 – současnost: rešeršní činnost v oblasti nových elektroizolačních tekutin, vyhledávání vhodných izolačních kapalin pro testy. Poptávání nových elektroizolačních kapalin na bázi syntetických citrátů. Byly realizovány tři cesty poptávání těchto kapalin. Výrobci byli kontaktováni a kapaliny byly poptány ze ZČU FEL V Plzni, dále Ing. Jaroslavem Kubalíkem, Ph.D – pracovníkem ČEZ, a dále oddělením nákupu výrobce výkonových transformátorů. Bohužel zatím se nepodařilo tyto kapaliny získat v množství potřebném pro testy.

 Strukturální testy elektroizolačních kapalin. V rámci projektu byly provedeny DTA (Diferenciální termická analýza) analýzy vzorků olejů před předpokládaným řízeným stárnutím. Bylo zjištěno chemické složení testovaných izolačních kapalin.

 V rámci projektu byly sepsány dle plánu dvě dohody o provedení práce. První s p. Jaroslavem Bartoněm – technické zabezpečení projektu – technická činnost. Druhá s Ing. Jaroslavem Kubalíkem, Ph.D. ČEZ  - laboratorní testy testovaných izolačních kapalin – neelektrické testy.

 Nákup počítačového vybavení pro testy, zpracování a ukládání dat – v rámci projektu byl dle plánu pořízen počítač ACER.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 Příprava vzorků izolačních tekutin pro zkoušky.

   

 Měření elektrických parametrů elektroizolačních tekutin – ztrátový činitel.

 

 

 Pracovník oddělení elektrotechnologie FEL, ZČU v Plzni při měření strukturálních parametrů elektroizolačních tekutin FT-IR.

 

 

Pracovník oddělení elektrotechnologie FEL, ZČU v Plzni při měření strukturálních parametrů elektroizolačních tekutin FT-IR.

 

Vyhodnocování naměřených dat.