Zvýšení bezpečnosti distribuce elektrické energie


 

Projekt: „Zvýšení bezpečnosti distribuce elektrické energie“, který byl podpořen v roce 2010 „NADACÍ ČEZ“, se zaměřil zejména na hledisko udržitelného rozvoje společnosti, ochranu životního prostředí a minimalizaci ekonomických ztrát což ve svém důsledku vede ke zvyšováním efektivity výroby a přenosu elektrické energie. Výroba a distribuce elektrické energie se odehrává prostřednictvím vysokonapěťové přenosové soustavy, která obsahuje vysokonapěťové stroje a přístroje. Jeden z diagnostických prostředků, který je možno využívat při diagnostice stavu elektrických zařízení je sledování výbojové činnosti – měření částečných výbojů. Výbojová činnost (částečné výboje), způsobuje ať už snížení přeneseného činného výkonu (koróna ve vzduchu), nebo výrazné snížení životnosti elektroizolačních systémů a tím i zvýšení rizika poruch elektrických zařízení (generátorů, transformátorů, vysokonapěťových kabelů). To může ve svém důsledku zapříčinit odstávku dodávky elektrické energie.

Náš projekt se zaměřil zejména na studium výbojové činnosti ve frekvenčních pásmech, která dosud nebyla diagnostikována. Zapojili jsme se tak, jak bylo zjištěno v průběhu řešení, do celosvětového trendu. V oblasti vyšších měřených frekvencí byla odhalena výbojová činnost tam, kde pomocí klasických diagnostických metod nebyla naměřena. V souvislosti s ověřováním naměřených dat se naše skupina zapojila do přípravy podkladů pro vznik nových IEC norem pro tuto oblast diagnostiky. Očekává se tedy v blízké budoucnosti vznik IEC norem, která budou upravovat podmínky měření výbojové činnosti zejména v UHF oblasti. Důsledkem činností na podpořeném projektu bude vývoj komponentů pro výrobu a distribuci elektrické energie v České republice, které budu vykazovat nižší výbojovou činnost což povede k vyšší odolnosti izolačních systémů těchto komponent proti degradačním účinkům vysokého napětí. Zároveň získaná data poslouží i jako podklady pro tzv. systém řízeného stárnutí, který společnost ČEZ vytváří jako komplexní popis stavu všech zařízení v reálném čase.

 Projekt si klade za cíl shromáždit co nejvíce dat o jednotlivých druzích výbojové činnosti v elektrických zařízeních a to s pomocí nejmodernějšího plně digitálního zařízení. Aplikace zcela nových metod a možností filtrace rušení z okolního prostředí a nový postup pro zjištění degradace elektrické izolace, který jako první  dokáže identifikovat změny výbojové činnosti se zestárnutím převážně anorganické elektrické izolace jsou nutné předpoklady k úspěšnému řešení projektu. Zároveň umožňuje nové možnosti v identifikaci výbojové činnosti a popisu stárnutí elektrických izolací. Projektová podpora umožní rozvoj metody, umožní pracovníkům provést potřebná měření v laboratoři i "terénu" což podpoří sestavení ucelené výzkumné zprávy jako návodu na zlepšení stavu elektrických zařízení z hlediska výbojové činnosti. Do projektu budou zapojeni studenti doktorského studijního programu Elektrotechnika a informatika, kteří získají lepší povědomí o sledované problematice a v rámci měření budou mít možnost seznámit se s výrobou a distribucí elektrické energie.

Nadace ČEZ podpořila představený projekt částkou 454 300 Kč

 

P1030123.JPG

Měření částečných výbojů na polymerovém izolátoru

 

FOTO1.JPG

Diagnostika na generátoru -  vodní nádrž Orlík
 

FOTO2.JPG

  Měření – vodní nádrž Orlík

 

 IMGP0454.JPG

 Prezentace na mezinárodním fóru