Historie š. o. ZČE Plzeň

Prvopočátky

8.10.1936 je založen šachový kroužek při Dělnickém ochotnickém spolku Petřín (amatérští divadelníci). Hrací místnost šachového kroužku byla v restaurační místnosti U Šroubů, později v restauraci U Levých.
Zákazem vytápění lokálů za 2. světové války činnost kroužku v r. 1944 zanikla.
V říjnu 1947 byl šachový spolek obnoven pod svým původním názvem. Brzy na to se začlenil do sportovního klubu TJ Petřín s názvem ŠK Petřín Plzeň. O dva roky později se hrací místnost přesunula do Petřínské sokolovny.
Rušením tělovýchovných jednot v letech 1950 - 1951 přešel objekt Petřínské sokolovny pod novou sportovní organizaci RPZ Petřín Plzeň (patronem krajský podnik Rozvodné plzeňské závody = RPZ, dnešní název Západočeská energetika = ZČE).

Rozhodujícím mezníkem naší historie byla výstavba tehdy největšího plzeňského sídliště v oblasti okrajových městských čtvrtí Slovan a Petřína (v letech 1955 až 1965). V rámci toho byl vystavěn nový cyklistický stadion sportovní tělovýchovné jednoty Dynama ZČE Plzeň (jen změna názvu z TJ RPZ Petřín Plzeň).
V nové provozní budově stadionu se již od r. 1961 nejprve v restaurační místnosti a pak v přísálí hrály šachy. Iniciátory z dřívějších šachistů zmíněných kroužků byli Bořík, Král a zejména Ing. Polívka. K nim postupně přibývali zájemci o šachy z okolního sídliště, rovněž další členové dřívějších kroužků.
Až do roku 1963 se hrálo kavárenským způsobem, kde zvýšená restaurační tržba byla úměrná ochotě poskytnout nám určitý hrací prostor. Na podzim r. 1963 bylo šachistů s pravidelnou účastí již více než 10 a bylo vyjádřeno přání začlenit se do městských šachových přeborů družstev i jednotlivců.
A tak bylo rozhodnuto svolat mimořádnou členskou schůzi šachistů až dosud hrajících jen rekreačně v prostorách objektu Dynama ZČE a založit dne 4.11.1963

šachový oddíl Dynamo ZČE Plzeň.

Vývoj až do současnosti

Zásluhu na založení našeho oddílu měl zejména Ing. Josef Polívka. Byl členem našich předchozích kroužků už od r. 1938, po nichž jsme zdědili 6 ks bakelitových hodin a 8 ks šachových souprav. Ing. byl jednomyslně zvolen prvním předsedou našeho oddílu a byl v této funkci ještě dalších 25 let.

TJ Dynamo ZČE nám okamžitě k nákupu potřebných soutěžních tiskopisů a doplnění inventáře poskytlo dotaci 260 Kčs, v příštím roce již 400 Kčs a postupně podle našich potřeb stále více. Tak jsme během několika let nakoupili nových 15 šachových souprav 15 ks šachových hodin a stali se v krátké době jedním z nejlépe vybavených plzeňských šachových oddílů.

Cestovní náklady byly v prvních letech poměrně malé, neboť jsme hráli nejvýše oblastní přebor zpravidla s 6 až 8 družstvy ve skupině. Hradil si je každý sám, vyplácení cestovného ani v přebornických soutěžích nebylo zvykem.

Do historie oddílu vstupuje další zakládající člen Ing. František Adámek. Koncem roku 1967 zahájil v Plzni rozsáhlou propagační a náborovou práci s mládeží. Na všechny základní a střední školy a učiliště byly zasílány propozice k soutěžím mládeže, následně jejich vyhodnocení s pořadím škol. Takových soutěží bylo od r. 1968 po několik dalších let 15 až 20. Žákovských soutěží se zpravidla zúčastňovalo 50 až 100 hráčů. Získaná výkonnostní třída byla přiznána jen tomu, kdo do jednoho měsíce vstoupil do jednoho z plzeňských š. o. Drtivá většina takto získaných mladých šachistů se přihlásila k nám.

Koncem r. 1970 jsme měli v oddíle přes 50 členů. Ing. Adámek byl zvolen předsedou rady závodního klubu energetiků (ZKE). Tak jsem získali pro šachy každou středu odpoledne a večer tréninkovou místnost pro 50 hráčů, ostatní dny v týdnu tutéž místnost od 17 hodin. V ZKE byly sobota a neděle zavíracím dnem, proto byl celý ZKE se 6 místnostmi (z toho jeden sál pro 100 lidí) tyto dny jen pro nás. Další výhodou ZKE v Tylově ulici bylo dobré spojení ze všech částí Plzně.

Rozdělení

Přechodem většiny hráčů z B družstva dospělých š. o. Dynamo ZČE a značného počtu mládeže do ZKE byly na podzim r. 1970 vytvořeny podmínky ke zřízení samosatného šachového kroužku ZKE (později šachového oddílu). Dohodou mezi oběma oddíly bylo určeno, že nejsilnější hráči obou oddílů hráli v družstvech Dynama ZČE. Za ZKE naopak startovala většina mládeže.
Dalším závažným podnětem k převedení části mládeže z Dynama do ZKE byly neshody s okresním klasifikátorem ohledně neuznání námi pořádaných okresních přeborů dorostu a žactva.
Další dohodou mezi Dynamem a ZKE bylo, že výroční schůze budou vždy společné To se důsledně dodržovalo dalších 15 let než došlo k opětnému spojení obou oddílů. Rovněž se dohodlo, že případnou národní či celostátní ligu bude Dynamo hrát v ZKE.

Výsledek uvedených opatření

V krátké době jsme měli přes 160 členů (souhrn obou oddílů) a 16 soutěžních družstev v kategorii dospělých (samozřejmě zde hráli většinou žáci, pro které to byla ohromná zkušenost).

Sportovní úspěchy jednotlivců a družstev na sebe nedaly dlouho čekat:

Tato slavná éra v letech 1970 až 1975 nalezla ve sportovní veřejnosti náležitý ohlas. Zejména netypická výchova mládeže se stala předmětem mnoha reportáží v mládežnických a sportovních časopisech. Přijela za námi i televize a rozhlas.

Období neúspěchů

Přísloví praví: Po velkých hodech bývá půst. Tak tomu bylo i u nás. V popularitě jsme se okoukali, ve výkonnosti začali klesat. To se stalo nejen mezi dospělými, ale i mezi mládeží. Shrnujeme:

Sloučení

Po r. 1975 následovaly další roky, sice již ne tak slavné, ale přece jen dobré. Postavení největšího západočeského oddílu jsme si udrželi. Omezením náboru žáků se naše členská základna snížila, ale až do r. 1990 nikdy neklesla pod 100. V Plzni začali pracovat s mládeží na Letné, později na Lokomotivě. Tak se začala pomalu ztrácet jedna z nutných příčin dělení našich šachistů na Dynamo ZČE a ZKE.
Začátkem osmdesátých let vydala Ústřední rada odborů závazné pokyny, že veškerá tělovýchova včetně šachů se musí v rámci Závodních klubů omezit na minimum. Co nám zbývalo? Řešení jediné: Opět spojit oba oddíly v jeden organizační celek pod názvem ZČE Plzeň.

Dnes můžeme s hrdostí konstatovat, že velká část předních hráčů ostatních plzeňských oddílů se "naučila šachy" v našem oddíle. Několik vynikajících výsledků naší mládeže po r. 1985:

Tyto výsledky jistě nejsou náhodné. Jsou výsledkem usilovné práce samotných hráčů, trenérů, funkcionářů oddílu a hracích a finančních podmínek.
Sportovní soutěže jsou dnes většinou komerční záležitostí. Pro sponzory jsou šachy zpravidla nezajímavé a tak je problém najít pro další rozvoj dostatek finančních prostředků.
Dobrovolných funkcionářů, kteří nejen pracovali bezplatně, mládeži věnovali značnou část své dovolené, rychle ubývá. To pociťuje i náš oddíl, který v minulosti měl poměrně široký a obětavý funkcionářský kádr.

Nejhorší zklamání nás ale čekalo, kde jsme to nečekali. Jednalo se o naše působení v areálu ZKE. Nový předseda závodního výboru ROH ZČE prosadil, aby se za používáni kluboven v ZKE účtovalo š. o. ZČE nájemné. Výsledkem bylo postupné omezování činnosti š. o. v ZKE. Pro soutěže družstev se dnes tísníme v jediné klubovně na stadionu Dynama ZČE.
Členská základna se na začátku devadesátých let snížila o 30 až 40 hráčů. Proto se na Dynamu začala budovat (již potřetí) mládežnická základna. Duší této akce byl Jiří Kupilík, trenérsky pomáhali Milan Blecha a Jindra Paleček.
Starší žáky v ZKE trénoval Jan Bílek, mladší žáky Ing. Josef Juřek.


Poslední změna:  15. 04. 2006 v 18:01
Webmaster:  Dalibor Fiala
URL této stránky:  http://home.zcu.cz/~dalfia/historie.php