Zatmění Slunce 29.března 2006

Toto úplné zatmění Slunce jsem spolu s manželkou a řadou dalších astronomických nadšenců pozoroval v Turecku. Zůčastnil jsem se expedice, kterou pořádaly společně Západočeská pobočka ČAS, Hvězdárna a planetárium Plzeň a Hvězdárna v Rokycanech. Pozorovací stanoviště jsme si zvolili na turecké riviéře, ve městě Side, jen asi 100m od pobřeží. Souřadnice pozorovacího místa byly 36°46'48" severní šířky, 31°23'20" východní délky, nadmořská výška 2m. Počasí nám tentokrát přálo, bylo téměř jasno (jen místy slabé ciry) a tak jsme mohli vidět celý průběh zatmění. Na pozorování a fotografování jsem použil stejnou sestavu jako o rok dříve ve Španělsku. Všechny následující fotografie jsou pořízeny v primárním ohnisku refraktoru SW ED 80/600mm digitálním fotoaparátem Canon EOS 350D. První polovinu uplné fáze zatmění (2min) fotografovala moje manželka a já jsem se kochal, na druhou polovinu jsme se vyměnili.


Animace zatmění Animace zatmění

Z této animace (2,6MB) si můžete udělat představu o průběhu zatmění. Jednotlivé snímky částečné fáze jsou pořízeny v intervalu 5 min; během úplné fáze, která trvala jen 4 minuty, pak častěji. K dispozici je také verze ve větším rozlišení (10MB).


T2 - perly Bailyho perly v čase T2

Těsně před koncem částečné fáze zatmění je možné pozorovat poslední sluneční paprsky, které pronikají údolími při nerovném okraji Měsíce. Tento jev, tzv. Bailyho perly, je možné spatřit jen na několik sekund. Po jejich zmizení nastává úplná fáze zatmění.


T2 - protuberance Protuberance v čase T2

Jak začnou mizet poslední Bailyho perly, začínají být stále zřetelnější červené protuberance a chromosféra na okraji slunečního disku. I tento úkaz má jen krátké trvání, protože Měsíc má při úplném zatmění vždy o něco větší úhlový průměr, než Slunce a během několika málo sekund okraj Slunce zcela zakryje.


Korona Korona

Tento snímek je pořízen přibližně uprosřed úplné fáze zatmění a zobrazuje celkový pohled na sluneční koronu. Mezi nízkou koronou (u okraje Slunce) a vnější oblastí je obrovský kontrast, který nelze zachytit na jediné fotografii. Proto je na tomto snímku nízká korona přeexponovaná.


Struktura korony Struktura korony

Tento snímek zpracovala moje manželka a ukazuje zvýrazněnou strukturu korony. Aby bylo možno zachytit obrovský kontrast a zvýraznit jemné struktury, bylo nutno zkombinovat 40 jednotlivých snímků s expozičními časy 1/1000 az 1/15 sekundy. Snímek je k dispozici také v rozlišení 1536x1152.


Struktura nízké korony Struktura nízké korony

Detailní snímek nízké korony, který zachycuje nejaktivnější oblast sluneční korony a protuberancí, vznikl obdobným postupem jako předchozí fotografie, byly jen zvoleny jiné parametry při zpracování.


T3 - protuberance Protuberance v čase T3

Na konci úplné fáze zatmění se opakují úkazy ze začátku, ale v obráceném pořadí. Nejprve se objeví protuberance a chromosféra - neklamné znamení, že nastaly poslední sekundy úplné fáze.


T3 - perly Bailyho perly v čase T3

Náhle se objeví také Bailyho perly, které rychle zjasňují a slévají se do jasně zářícího okraje Slunce. Nádherná podívaná končí.


Domovská stránka Fotografie Zatmění Slunce Aktualizováno: 2.1.2008