Přístroje a dalekohledy

Na této stránce si můžete prohlédnout některé dalekohledy a přístroje, které používám na fotografování hvězdné oblohy.


Refraktor 100/1000 mm Refraktor 100/1000 mm

Objektiv tohoto dalekohledu je dublet Zeiss AS 100/1000 mm, tubus je laminátový. Paralaktická montáž je poháněna krokovými motorky a umožňuje jemné korekce v obou osách. Dalekohled jsem využíval především na pozorování Slunce. Fotografoval jsem s ním i úplné zatmění Slunce v roce 1999. Pro tento účel jsem prodloužil jeho ohniskovou vzdálenost pomocí telekonvertoru na 1.5 m. Místo závaží na deklinační ose je možno připevnit fotoaparát a dalekohled pak využívat jako pointér. V současnosti již má tato montáž nové pevnější nohy a místo tohoto dalekohledu používám raději malý refraktor SW ED 80/600mm, který je skladnější a opticky kvalitnější.


Universální montáž Universální montáž

Tuto montáž jsem postavil vlastně pro expedici za úplným zatměním Slunce v roce 1999. Její použití je ovšem universální. Na fotografii ji vidíte osazenou přístroji tak, jak jsem ji měl na expedici. Nalevo je fotoaparát s teleobjektivem 600 mm, určený k fotografování vnější koróny, napravo je malý reflektor (Newton 98/685 mm), který sloužil k vizuálnímu pozorování. Průběh zatmění jsem také točil videokamerou, která je uprostřed.


Maksutovova komora 190/260/550 mm Maksutovova fotokomora

Optika pro tuto fotokomoru je z Vývojové optické dílny AV ČR. Menisek má optický průměr 190 mm, zrcadlo 260mm a ohnisková vzdálenost je 550 mm. Tubus je laminátový, polepený tapetou, takže vypadá jako dřevěný. Speciální kazeta na film je vyrobena tak, aby bylo možno fotografovat na běžný kinofilm. Pro tuto fotokomoru používám paralaktickou montáž z dalekohledu Newton 355/1600. Pointační dalekohled na této fotografii je malý Newton 98/685 mm, později jsem používal pro pointaci Newton 146/890 mm. Optiku pro pointéry vyrobila fy ATC Přerov.


Newton 355/1600 mm Newton 355/1600 mm

Toto je zatím největší dalekohled, který jsem postavil. Optiku jsem koupil od fy ATC Přerov, tubus je překližkový, montáž paralaktická, poháněná krokovými motory. Kromě vizuálního pozorování využívám dalekohled zejména pro točení zákrytů hvězd Měsícem a planetkami pomocí videokamery. Zrcadlo tohoto dalekohledu je poměrně světelné, proto bych ho chtěl využívat také pro fotografování v primárním ohnisku. Současná montáž však pro tento účel není dostatečně robustní, proto mám v úmyslu pro tento dalekohled postavit novou montáž.


Malá fotografická montáž Malá fotografická montáž

Velmi malá paralaktická montáž, určená pro fotoaparát se základním objektivem. Její výhodou je, že je snadno přenosná. Pomocný hledáček na levé straně slouží k rychlému ustavení montáže. Pohon polární osy zajišťuje krokový motorek. Tato montáž neumožňuje jemné korekce v obou osách, takže při fotografování nelze pointovat. Přesto udrží po přesném ustavení bodové obrazy hvězd i po 20 minutové expozici 50mm objektivem. Pro kratší expozice (do 5 minut) ji lze použít i s teleobjektivem 200 mm.

Expediční montáž Expediční montáž

Potřeba snadno přenosné, ale dostatečně pevné montáže, která by se dala vozit na různé expedice, mě vedla k přestavbě montáže malého refraktoru 100/1000mm. Z původní montáže zůstala paralaktická hlavice, nové jsou ocelové nohy a deklinační osa. Na fotografii je tato montáž osazena dalekohledy, které jsem měl na expedicích za zatměním Slunce do Španělska (2005) a Turecka (2006). Vlevo je malý achromatický refraktor SW 100/500mm, určený pro vizuální pozorování, vpravo je refraktor SW ED 80/600mm, kterým jsem fotografoval. Celá tato sestava se dá během několika minut složit do dřevěné přepravní bedny.


Malý astrograf Malý astrograf

Digitální fotoaparát se bohužel nedá použít ve spojení s Maksutovovou fotokomorou, a tak jsem postavil malý dalekohled Newton 140/600mm, navržený speciálně pro astrofotografii. Koma primárního parabolického zrcadla je korigována pomocí Paracorru, který prodlužuje ohniskovou vzdálenost dalekohledu na 690mm. Na obrázku je tento dalekohled (světlý tubus) umístěn na novější verzi univerzální vidlicové montáže spolu s refraktorem SW ED 80/600mm, který používám na pointaci.


Velký astrograf Velký astrograf

Tento větší astrograf jsem postavil z původního dalekohledu SW 254/1200mm, který ovšem nebyl dostatečně pevný pro astrofotografii, takže jsem z něj nakonec použil pouze primární zrcadlo s objímkou. Pro korekci komy je použit korektor ASA 2KORRR 0.73x, který zkracuje ohniskovou vzdálenost primárního zrcadla na cca 900mm. Malý refraktor, zavěšený pod tubusem astrografu, je pointační dalekohled 100/500mm.



Domovská stránka Aktualizováno: 7.3.2014