Býk

Byk

Býk ( Taurus - Tau ) je zvířetníkové souhvězdí ležící SZ od souhvězdí Oriona, v zimě je viditelné po celou noc. Nejjasnější hvězda Aldebaran - (1.mag) tvoří oko býka a okolní velká řídká otevřená hvězdokupa Hyády (Hyades) s nejjasnějšími hvězdami 3,5 - 5. mag a úhlovém průměru 3,5° tvoří hlavu býka. K hvězdám - Nath (1,6 mag) a (3.mag) sahají rohy býka. Hřbet býka tvoří hvězdy , a (kolem 3,5 mag).

Souhvězdí leží poblíž Mléčné dráhy a v jeho SZ části je krásná jasná otevřená hvězdokupa Plejády - M45 (Pleiades, česky také Kuřátka). U hvězdy ve V části souhvězdí leží Krabí mlhovina - M1 - pozůstatek po výbuchu supernovy.

Souhvězdí Býk je pojmenováno po bílém býku, ve kterého se proměnil řecký bůh Zeus, aby mohl unést krásnou Europu, dceru fénického krále. Zeus - býk skočil s Europou na hřbetě do moře a plaval k ostrovu Kréta. Z vody byla vidět pouze hlava býka, která tvoří souhvězdí na obloze.

Otevřená hvězdokupa Plejády je pojmenována po mořských nymfách, které pronásledoval lovec Orion. Aby mu unikly, poprosily boha Dia, aby je proměnil v holubice (Pleiades).


Býk

Souhvězdí Býk

Objektiv 2.8/50, exp. 10 min, film Kodak 400 ASA

Souhvězdí Býka s otevřenou hvězdokupou Hyády (uprostřed) a otevřenou hvězdokupou Plejády - M 45 (vpravo nahoře).

M45

Plejády - otevřená hvězdokupa M 45

Maksutov 190/260/550, exp. 13+9 min, film Kodak E200

Velmi jasná otevřená hvězdokupa Plejády (Kuřátka) o úhlovém průměru 2°. Nejjasnějších 6 hvězd dosahuje 3. - 4. mag a jsou viditelné i pouhým okem. Velmi hezká je hvězdokupa v triedru. Kupa má kolem 1000 hvězd, a některé hvězdy obklopují slabší reflexní mlhoviny viditelné pouze na fotografii.



Zpět na Souhvězdí

Stránku připravila Vladana Šmídová.
Autoři fotografií:
Vladana Šmídová - objektiv 2.8/50
Libor Šmíd - Maksutov 190/260/550
Aktualizováno: 13.4.2005