Sphero je robot ve tvaru koule, který je ovládán pomocí smarphone či tabletu. Základním rysem toho zařízení je, že pomocí tabletu s ním můžeme pohybovat podle našich příkazů. Sphero ale kromě pohybu samotného může také měnit barvy, anebo může být samo použito i jako ovladač aplikací pro tablet nebo telefon. Využití této robotické koule je velké a další možnosti využití přibývají s novými aplikacemi.
Z hlediska technických specifikací můžeme říci, že vnější obal robota je vyroben z vysoce odolného polykarbonátu. Obal je tvaru koule a je kompletně vodotěsný. Díky tomuto faktu je možno Sphero využívat nejen ve vlhkém prostředí, ale i přímo ve vodě. Aby nedošlo k porušení vodotěsného obalu je robot nabíjen pomocí indukční nabíječky. Uvnitř koule nalezneme několik součástek umožňující správné fungování robota:
Zařízení označené jako „Dice+“ je doplňkem pro smartphone nebo tablet. Hlavním účelem této elektronické šestistěnné kostky je zpestření hraní deskových her na mobilních zařízeních. Hrací kostka umožnuje, namísto generování „náhodného“ hodu přímo aplikací, hod fyzický, který je následně hrou přijat. Elektronickou kostku je navíc možné využít i jako ovládací zařízení pro podporované aplikace.
Dice+ má tvar krychle se zaoblenými rohy a svou velikosti je zhruba dvakrát větší než běžná kostka. Na každé z šesti stran je pevně dané číslo, které je ovšem vidět, pokud je kostka aktivní. Uvnitř elektronické kostky jsou následující náležitosti:
Díky nestandartnímu vnitřnímu uspořádání součástek bylo při výrobě využito 3D tisku pro vytvoření obvodů.
Sphero samotné ovládat nemůžeme, potřebujeme k tomu zařízení s systémem Android, iSO a nebo Windows Phone. Ovládající zařízení musí mít dále Bluethooth, přes který je zprostředkována výměna dat mezi robotem a „ovladačem“. Pro ovládaní koule slouží aplikace určené přímo pro Sphero.
V této době (léto 2014) je nabízeno více jak 20 aplikací, prostřednictvím kterých můžete Sphero využívat. Za zmínku určitě stojí originální stejnojmenná aplikace, díky které můžete robota využívat podobně jako autíčko na dálkové ovládání. Aplikace dále nabízí různé úkoly pro větší zábavu při ježdění s koulí. Ve hře „Exile“ naopak využíváme Sphero jakožto ovladač pro pohyb vesmírné lodi v našem tabletu či telefonu. Zajímavou možností je aplikace. „SpheroPet“, která kouli využívá jakožto hračku pro našeho domácího mazlíčka. Sphero se bez nutnosti ovládaní samo pohybuje a tak dělá společníka domácímu mazlíčkovi.
Sphero ovšem nenabízí jen hry, které mohou zábavnou formou rozvíjet logiku a motoriku. Jelikož se jedná o robota, je možno chování koule programovat podle vlastních představ. Zadávání příkazů a programování můžeme díky více aplikacím provádět na několika úrovních. Pro začátečníky je vhodná aplikace „Draw and Drive“, ve které velmi jednoduše definujeme pohyb koule podle trasy, kterou nakreslíme. Více možností nabízí programy „Macro Lab“ a „orbBasic“, které už se více podobají klasickému programování pomocí příkazů. Nadšenci a experti mohou využít volně dostupné podpory od výrobce v podobě SDK a vytvářet si tak přímo vlastní aplikace na svou platformu.
Robotická koule je dostupná v druhé verzi označené jako „Sphero 2.0“. Koncem roku 2014 má být na trhu uveřejněn nový produkt pod názvem „Ollie“. Zásadní změnu u tohoto robota můžeme vnímat především ve tvaru, který již není koule, ale válec. Další novým prvkem bude možnost částečné úpravy vzhledu obalu robota.
Bez software a mobilního zařízení by byla Dice+ jen obyčejnou kostkou. Kostka komunikuje se zařízeními s platformami Android nebo iOS. Další podmínkou je podpora Bluetooth Low Energy, které zprostředkovává komunikaci mezi zařízeními.
Pro manipulování s Dice+ je vytvořeno několik aplikací, které jsou sdruženy pod prostředím „Board Games!“ či „DICE+ Games“. Toto prostředí je aplikací sloužící jako domovská stránka pro hry využívající Dice+. V prostředí je možné hry instalovat, spouštět apod. Na kostku můžeme najít klasické stolní hry jako je „Člověče, nezlob se!“ (v tomto případě pod názvem „Dice+ Heroes“). Prostor je ale i pro zcela nové, jako je „Chuchumba“. Tato aplikace je určena nejmenším a hravou formou učí své hráče počítat. Zajímavou hrou je „DiceTris +“ jenž je kombinací známého Tetrisu a televizního AZkvízu. Hra je pro více hráčů, které staví proti sobě. Hráči tak musí zapracovat na své taktice a strategii, aby protihráče porazili. Alternativní funkce kostky, kdy Dice+ slouží jako ovladač, je využito v aplikaci „Wing of fire“. Házecí kostka se zde mění v knipl, kterým ovládáme letadlo.
Dice+ disponuje několika aplikacemi a do budoucna je počítáno s dalšími, především složitějšími a propracovanějšími hrami.
Tvůrce Dice+ podporují další externí vývojáře a na svých internetových stránkách poskytují značnou podporu. Na stránkách můžeme najít dokumentaci všech metod a tříd pracujících s Dice+ na platformy Android i iOS. Dále mohou být užitečné i rady a příklady práce na programování kostky. Po vývojáře byla dostupná i soutěž, ve které bylo možno vyhrát až 15 000 dolarů za vytvořenou aplikaci.
Sphero je novou zábavnou hračkou, kterou ovládáme svým tabletem nebo smartphonem. Hraní s touto koulí rozvíjí naší logiku a motoriku. Robot je ale i nástrojem, pomocí kterého můžeme kreativně tvořit a vzdělávat se. Díky poměrné velké základně aplikací, která se dále rozšiřuje, nám Sphero může nabídnout desítky hodin zábavného hraní a vzdělávání.
Dice+ je elektronickou hrací kostkou, první svého druhu. Díky této kostce je možné hrát deskové hry na mobilních zařízeních a přitom neztratit požitek z hodu kostkou. Hry nalezneme s možnostmi hraní pouze jednotlivcem, anebo i více hráči. Elektronickou kostku je ale možno díky jejím senzorům využít i jako externí ovladač aplikace v mobilním zařízení. Dice+ je možné využít v několika aplikacích a další aplikace jsou připravovány. Tvůrci kostky podporují vývojáře v tvorbě nových aplikací a slibují, že potenciál kostky ještě nebyl vyčerpán.