1. Proč fotografovat hvězdnou oblohu

Fotografování hvězdné oblohy klade sice podstatně větší nároky na vybavení amatéra, avšak v porovnání s vizuálním pozorováním má řadu výhod. Především získáme trvalý a objektivní záznam úkazu či objektu, ke kterému se můžeme kdykoliv vrátit a třeba jej znovu zpracovat jinou metodou. Další výhoda spočívá v tom, že fotografie dokáže zachytit i celkem malým přístrojem některé objekty, které se vizuálně pozorovat nedají nebo jen velmi obtížně. Podívejte se např. na následující obrázek.

Tato fotografie zobrazuje známé souhvězdí zimní oblohy Orion a byla pořízena velmi jednoduchým přístrojem - kinofilmovým fotoaparátem Praktica se základním 50mm objektivem. Přesto na ní lze nalézt např. komplex mlhovin u Orionova pásu nebo mlhovinu Roseta (ta už náleží do souhvězdí Jednorožce), které nejsou vizuálně pozorovatelné ani podstatně větším přístrojem.

Než se vypravíte s fotoaparátem pod hvězdnou oblohu, doporučuji si promyslet, kdy bude daný objekt nejvhodnější fotografovat. Samozrějmě že pokud se chystáte fotografovat např. zatmění Měsíce, tak si moc vybírat nemůžete, ale pokud budete fotografovat třeba galaxii v Andromedě, tak si můžete počkat na kvalitní noc, která nebude rušena světlem Měsíce. Každý objekt je vhodné fotografovat pokud možno v době kulminace, kdy dosahuje největší výšky nad obzorem. Toto je zvláště důležité u objektů s malou deklinací, které vystupují jen nízko nad jižní obzor.

Plzeň v noci Důležitá je také volba vhodného stanoviště. Jak se můžete snadno přesvědčit pohledem na obrázek noční Plzně, fotografovat hvězdnou oblohu v blízkosti měst je téměř nemožné. Je nutné odjet fotografovat do míst, kde ještě zbyla tmavá obloha, nerušená umělým osvětlením. V civilizované Evropě však takových míst moc není a situace se bohužel stále zhoršuje. Pouze jasná tělesa, jako Měsic, Slunce a jasné planety, lze fotografovat i ve městech. V tomto případě má na kvalitu fotografií zásadní vliv neklid atmosféry (seeing), který rozmazává obraz a znemožňuje rozlišit jemné detaily. Seeing značně závisí na momentálním stavu atmosféry, takže pokud je příliš velký, tak se nedá nic dělat a je nutné počkat na lepší noc.


Hale-Bopp s družicí Další důsledek rozvoje civilizace, který komplikuje astrofotografům život jsou umělé družice a letadla. Dnes už je opravdu velký problém pořídit širokoúhlou fotografii oblohy, kterou by "nezdobila" podobná čára, jako je na tomto snímku komety Hale-Bopp. Pokud si letadla nebo družice všimnete včas, tj. dříve než vletí do fotografovaného pole, je možné zakrýt opatrně objektiv (stačí před ním podržet třeba kus černého kartonu) na dobu než letadlo přeletí a pak pokračovat v expozici.



Úvodní strana Pokračování