Vytvoření a úprava projektu s využitím generátoru projektů

 


3.              Vytvoření projektu v prostředí HEW s využitím generátoru projektů

 

Verze programu HEW se poměrně často mění a u jednotlivých verzí se v detailech liší i postup při vytváření nového projektu. Následující popis se vztahuje k verzi HEW 4.07. Pro jiné verze je užitečné znát několik všeobecných pravidel:

 

Při prvním spuštění programu HEW je nejprve nutné vytvořit pracovní prostor, v němž se současně vytvoří první projekt. Jméno pracovního prostoru a projektu lze zvolit libovolně, v následujícím příkladu je použit název "HEW_workspace" resp. "Projekt 1". Pracovní prostor se obvykle zakládá na uživatelském disku.

Vytvoření pracovního prostoru a projektu je možné provést v konfiguraci HEW tak, jak byla nastavena při instalaci prostředí. Lze ji však značně urychlit a usnadnit dodatečnou instalací generátorů projektů, které obsahují šablony projektů uzpůsobených pro předmět POT/PCT.

Instalace generátoru projektů

Pro potřeby předmětu POT/PCT jsou k dispozici dva generátory projektů. Každý z nich se instaluje samostatně spuštěním instalačního příslušného souboru. Instalační soubory jsou v portletu Nástroje pro samostatnou práci pod názvem POT_Example_Empty_Project.zip a POT_Example_Simulated_IO.zip . Instalátor POT_Example_Empty_Project nainstaluje generátor prázdného projektu, zatímco POT_Example_Simulated_IO nainstaluje generátor projektu s názvem Simulated_IO, který na jednoduchém příkladu demonstruje použití simulovaných operací výstupu a vstupu řetězce znaků.

Rozbalením každého z komprimovaných souborů vznikne adresář obsahující instalační soubor .exe a několik dalších souborů. Po spuštění instalačního souboru je nutné zadat cestu k souboru HEW2.exe. Při standardním postupu instalace prostředí HEW je to obvykle C:\Program Files (x86)\Renesas\Hew\HEW2.exe . Poté proběhne instalace příslušného generátoru projektů.

 

Vytvoření nového pracovního prostoru

 

Po spuštění nově instalovaného prostředí HEW se otevře okno s volbami pro založení pracovního prostoru a v něm prvního projektu (pokud se toto okno neotevře automaticky, lze jej otevřít v menu File volbou New Workspace ).

V okně pro vytvoření pracovního prostoru a projektu je nutné zvolit jméno pracovního prostoru, jméno prvního projektu a umístění adresáře pracovního prostoru. Důležitá je volba typu vytvářeného projektu. Pokud byl výše popsaným způsobem instalován jeden nebo oba generátory projektů, jsou jako Project Types k dispozici volby POT_empty_project resp. Simulated_IO.

Pro první pokusy a ověření funkčnosti prostředí a simulátoru je vhodné zvolit typ projektu Simulated_IO. Jako Project Name je přitom vhodné zvolit stejný název, tj. Simulated_IO.

Po ukončení zadávání OK se ještě zobrazí informační okno projektu a po jeho zavření Finish se otevře hlavní okno vývojového prostředí HEW.

 

V hlavním okně je otevřen přeložitelný a spustitelný projekt Simulated_IO. Projekt má nastaveny všechny potřebné parametry a v prostředí HEW jsou otevřena okna pro simulovanou konzolu a prohlížení obsahu paměti. Z okna s přehledem projektu můžeme otevřít zdrojový soubor main.s . Po jeho překladu  Build - Build All  by měly být aktivní všechny 3 ikony pro volbu způsobu zobrazení souboru main.s (číslo 1 na následujícím obrázku).

 

 

 

Vytvoření prázdného projektu

 

Potřebujeme-li vytvořit výchozí projekt pro vlastní práci, lze použít generátor projektů pro vytvoření prázdného projektu. V menu Project zvolíme Insert Project ... . Dále zvolíme New project.

 

 

V okně pro vytvoření nového projektu zvolíme typ projektu POT_empty_project a jako Project Name zvolíme libovolný název projektu.

 

Po ukončení OK a následně Finish se v aktivním workspace vytvoří nový projekt s příslušným názvem. Projekt obsahuje šablonu souboru main.s , ve kterém jsou instrukce a direktivy pro vytvoření sekce .vects , nutné ke spuštění programu. Program main.s je možné (nutné) přeložit  Build - Build All , avšak před laděním prostřednictvím debuggeru je nutné nastavení debuggeru upravit. Podle následujícího obrázku otevřeme okno pro výběr binárního souboru s přeloženým programem, který má být pro ladění zaveden do simulované paměti procesoru. Použijeme postupně volby Debug - Debug Settings - Add ... - Browse. Tím se otevře okno se soubory v adresáři Debug projektu. V něm vybereme binární soubor s názvem projektu a s příponou .x a postupně zavřeme okna volbou OK. (Soubor .x se v adresáři Debug vytvoří při překladu projektu. Nejprve je tedy nutné projekt přeložit). K zavedení binárního modulu do paměti dojde automaticky po překladu projektu. Znovu tedy projekt přeložíme. Úspěšné zavedení binárního souboru se projeví aktivací všech tří ikon pro volbu způsobu zobrazení souboru v okně editoru (viz předchozí příklad s projektem Simulated_IO).

 

Dále lze soubor main.s podle potřeby upravit a doplnit vlastním kódem programu.


[Základní vlastnosti HEW]    [Instalace prostředí HEW]  [Vytvoření a úprava projektu (kompletní nastavení) ]  [Překlad a ladění na simulátoru]    [Použití simulovaných I/O operací]    [Řešení některých problémů]


Návrat na hlavní stránku POT.

Poslední změna stránky byla provedena 28.02.2023