Home   Michal Friesl
2024-04-25 23:20:19 Mapa stránekEnglish
Domůůů...
KontaktRozvrhNapište
Výuka
ÚvodTeorie pravděpodobnostiPravděpodobnostní modelyFinanční a pojistná matematikaVybrané statistické metodyPravděpodobnost a statistika A,B,EVýpočtová statistika 2Připomínky a náměty k výuceDiplomky
Věda
PublikaceKonference
Osobní
ŽivotopisMagisterské studiumDoktorské studiumNa ZČUBáječný TeXPrý GDPRČSOB Zlý sen
Archiv
ProjektyVýtvoryVystoupeníKe stažení

 
Pravděpodobnost a statistika hypertextově
 
Finanční matematika hypertextově
 
Statistici na KMA
Zobrazená stránka Home / Výuka / FIPM / Poznámky

Finanční a pojistná matematika

 1. Úvod | 2. O předmětu | 3. Sylabus | 4. Literatura | 5. Poznámky | 6. ZS 23/24 | 7. Materiály

5. Historické poznámky

 < Předchozí | Další > 
Když jsem měl tento předmět ve školním roce 1996/97 učit poprvé, bylo to také poprvé, kdy se zde tento předmět vyučoval. Jediné, co bylo dáno, byl jeho stručný popis ve studijní databázi a já jsem uvažoval, jak tento popis naplnit.

Nakonec jsem se rozhodl vyjít z knihy [5], přestože tato příručka je doporučena MŠMT jako pomůcka pro gymnázia --- je totiž pěkně napsána. A protože se v ní používají převážně poznatky ze základní školy, měl by ji každý zvládnout. Ostatně ani o vysokoškolských skriptech [9] bych netvrdil, že jsou vysokoškolsky náročná svou matematickou stránkou. Ono totiž velkou část probíraného lze řešit selským rozumem (což je často nejlepší, ovšem pro někoho zároveň kámen úrazu).

Abychom neustále neopakovali pouze sčítání geometrické posloupnosti, přidal jsem si něco z [7], také v [2] jsou pasáže využívající toho, co se obvykle vyučuje až na vysoké škole.

Nakonec je tedy matematická obtížnost toho, co přednáším, trochu vyšší, než je zmiňovaná knížka [5] (občas např. použiju i limitu, derivaci nebo integrál), ale v zásadě myšlenky zůstávají stejné.

Jediným problémem zůstává, že nevím o knize (nepočítám vlastní zápisky, které nejspíše nelze vydat, ani materiál [6], který je příliš stručný a zahrnuje jen finanční část), která by sama pokud možno odpovídala náplni přednášky. Taková by se totiž (už z hlediska mého vlastního pohodlí) hodila.

A po 10 letech...

I když se u předmětu měnila řada dílčích věcí, vlastní obsah přednášky se od jejího vzniku v podstatě neměnil. Přesto, stále větší části posluchačů začala činit docela velké problémy dokonce i látka obsažená v [5], a také rychlost a "přílišná hloubka" výkladu. Po 12 letech tak dochází k úpravě obsahu (vypuštění obecné teorie úročení a všeho se spojitým časem, vypuštění části výkladu o cenných papírech, a dále některých odvození a "složitějších" výsledků).

Dílčí změny proběhly v roce 2008/2009 a naplno byly uplatněny od roku 2009/2010. Pro porovnání je níže uvedena stará anotace

Teorie úrokování, časová hodnota peněz, finanční toky, důchody, umořování dluhu. Investiční rozhodování, vnitřní míra výnosnosti, durace. Výpočty spojené s dluhopisy, akciemi, opcemi. Analýza portfolia. Základy pojistné matematiky, stanovení pojistného v životním pojištění, výpočet pojistné rezervy.
a starý sylabus, šedě jsou vyznačeny vypuštěné části:
  1. Úvod -- jednoduché a složené úrokování. Úroková a diskontní míra, jednoduchá a složená. Vícenásobné úročení během období, nominální úroková míra.
  2. Teorie úrokování a časová hodnota peněz. Akumulační faktor, efektivní a nominální úroková míra, intenzita úrokování. Počáteční hodnota, diskrétní a spojité peněžní toky. Úroková a diskontní míra při konstantní intenzitě úrokování.
  3. Důchody. Polhůtní, předlhůtní a spojitý důchod, jejich počáteční a koncová hodnota. Více výplat během období, odložený důchod. Důchody s rostoucími a klesajícími platbami.
  4. Investiční rozhodování. Posuzování podle počáteční hodnoty, doba návratnosti. Vnitřní míra výnosnosti, inflace. Výnosnost fondu a její aproximace. Durace.
  5. Umořování dluhu. Splatná částka, zbývající dluh, úmor, úrok. Splácení stejnými splátkami, počáteční hodnota splátek (Makehamova formule), započtení vlivu daní.
  6. Dluhopisy. Dluhopis a jeho cena. Výnosnost do splatnosti a její odhad. Postupné splácení. Durace, výnosové křivky.
  7. Akcie a opce. Modely pro cenu akcie. Opce, binomický a Blackův-Scholesův vzorec pro její cenu.
  8. Analýza portfolia. Očekávaný výnos a riziko jeho změny. Markowitzův model, přípustné a efektivní portfolio. Hledání portfolia s požadovanými vlastnostmi. Model oceňování kapitálových aktiv, tržní portfolio, vztahy CML a SML, systematické a nesystematické riziko.
  9. Úmrtnostní tabulky. Dekrementní řád vymírání populace, druhy tabulek, vyrovnávání. Pojistně-technická úroková míra, komutační čísla.
  10. Životní pojištění. Pojištění pro případ dožití, smrti, smíšené pojištění, životní důchod a jejich současná hodnota. Princip ekvivalence, jednorázové a běžné nettopojistné. Správní náklady, bruttopojistné, pojištění s výhradou.
  11. Pojistná rezerva. Nettorezerva, riziková a ukládací část pojistného. Bruttorezerva, odbytné, změny během pojištění.

Část 1 2 3 4 5 6 7  < Předchozí | Další > 
Adresa http://home.zcu.cz/~friesl/Vyuka/FipmHist.html Udržuje Michal Friesl, friesl@kma.zcu.cz