Verze pro tisk

Měření dynamických parametrů operačních zesilovačů

Úkolem cvičení je změřit dynamické parametry reálného operačního zesilovače. Měřit se budou parametry SR, fp a fT. Měření by se mělo provádět na operačním zesilovači MA748 nebo jeho ekvivalentu. Rozmístění vývodů v pouzdrech je následující:

Rozmístění vývodů OZ MA748

Měření SR, fp a fT:

Trocha teorie:
Z důvodu stability se u operačních zesilovačů provádí kmitočtová korekce. Kmitočtová charakteristika je korekcí upravena tak, aby bylo splněno Bodeho kritérium stability. To říká, že systém s minimální fází je stabilní, pokud jeho amplitudová logaritmická frekvenční charakteristika (ALFCH) protíná osu 0 dB se sklonem -20 dB/dek. Korekce se provádí pomocí kompenzačního kondenzátoru, který je buď umístěn přímo na čipu OZ nebo jej lze připojit externě na k tomu určené vývody. ALFCH korigovaného OZ pak vypadá následovně:
Amplitudová frekvenční chaka korigovaného OZ
Parametr GBP (Gain Bandwidth Product) je součin šířky pásma a k ní příslušejícího zesílení.
Rychlost přeběhu SR (Slew Rate) operačního zesilovače udává, s jakou maximální rychlostí se dokáže měnit výstupní napětí OZ, pokud na jeho vstup přivedeme napěťový skok. Udává se ve voltech za µs.
Mezní výkonový kmitočet fp je maximální kmitočet, na kterém dokáže OZ přenést na výstup nezkreslený sinusový signál s amplitudou Uo. Pokud kmitočet překročí fp, začne docházet k deformování sinusového signálu do tvaru trojúhelníku, jak je znázorněno na následujícím obrázku:
Znázornění trojůhelníkového zkreslení sinusovky
Jak je patrno, dochází k deformaci té části sinusovky, ve které je největší derivace, tj. ve které je překročena rychlost přeběhu SR. Lze tedy odvodit vztah mezi SR a fp:
SR=2*pi*Uo*fp
Tranzitní kmitočet fT je kmitočet, na kterém klesne zesílení OZ na 0 dB, tj. na kterém přestává OZ zesilovat. Někdy se místo fT udává parametr UGB (Unity Gain Bandwidth - šířka pásma při jednotkovém zesílení), který má shodný význam. (Z výše uvedené ALFCH kmitočtově korigovaného OZ je zřejmé, že též platí GBP = UGB)
Schéma:
Schéma pro měření SR, fp a ft
Postup měření:
Měření SR:
  1. Obvod zapojte na pracovní destičce podle schématu. OZ MA748 je typ s vnějším kompenzačním kondenzátorem (Ck). Měřit se bude postupně při třech různých hodnotách Ck. Nejprve tedy zapojte jeden z dodaných kondenzátorů.
  2. Na vstup připojte generátor obdélníkového signálu o kmitočtu cca 10 kHz a amplitudě 10V.
  3. Jedním kanálem osciloskopu měřte vstupní napětí ug, druhým kanálem výstupní napětí uo. Náběžná a sestupná hrana výstupního napětí budou skoseny vlivem omezené rychlosti přeběhu. Průběhy napětí budou vypadat přibližně následovně:
    Průběhy napětí při měření SR
  4. Na osciloskopu odečtěte hodnoty Δu (ve voltech) a Δt (v µs) a následně z nich vypočítejte rychlost přeběhu dle vzorce:
    SR=du/dt [V/us]
Měření fp:
  1. Výstup generátoru přepněte na sinusový průběh, amplitudu ponechte 10V.
  2. Na osciloskopu sledujte průběh napětí uo. Kmitočet napětí z generátoru nastavte na takovou maximální hodnotu, při které ještě nebude sinusový průběh na výstupu OZ trojúhelníkovitě zkreslený (viz. teoretický úvod). Tento maximální kmitočet je mezním výkonovým kmitočtem fp. Ze změřené hodnoty fp vypočítejte dle vztahu
    SR=2*pi*Uo*fp
    rychlost přeběhu SR a porovnejte ji s hodnotou změřenou v bodě 4.
Měření fT:
  1. Osciloskop si přepojte tak, abyste jedním kanálem měřili diferenční napětí udif a druhým kanálem výstupní napětí uo.
  2. Kmitočet napětí z generátoru postupně zvyšujte a sledujte poměr udif a uo a tvar napětí uo. Pokud začne docházet ke zkreslení uo, snižte amplitudu napětí z generátoru. Kmitočet, na kterém dosáhnete stavu, kdy se bude udif rovnat uo, je tranzitním kmitočtem fT měřeného OZ.
  3. Body 2 až 8 zopakujte pro 3 různé hodnoty Ck.