Verze pro tisk

Převodníky f/U, obvod NE555

Na tomto cvičení byste se měli seznámit s funkcí jednoduchého převodníku kmitočet/napětí sestaveného z dvojice operačních zesilovačů. Dále byste se měli seznámit s obvodem NE555. Rozmístění vývodů v pouzdru dvojitého operačního zesilovače a obvodu NE555 je následující:

Rozmístění
vývodů OZ MA1458Rozmístění
vývodů obvodu NE555

Převodník f/U:

Trocha teorie:

Převodník kmitočet/napětí je obvod, který převádí vstupní veličinu - kmitočet na veličinu výstupní - napětí, je to vlastně kmitočtem řízený zdroj napětí. Jednou z možností realizace převodníku f/U je obvod nazývaný nábojová pumpa (viz. Schéma). První operační zesilovač slouží jako tvarovač vstupního průběhu. Je zapojený jako komparátor bez hystereze, tj. z libovolného (střídavého) vstupního průběhu vyrábí obdélníkový průběh. Na jeho výstupu je tedy po dobu části periody vstupního signálu +USAT a po zbytek periody -USAT. Objeví-li se na výstupu +USAT, začne procházet proud i1 z výstupu OZA přes R1, C1 a D1 do země.

Znázornění
cesty proudu i1

C1 se tedy postupně nabíjí až na na hodnotu +USAT (viz. v obrázku vyznačená polarita), kdy proud i1 zanikne.

V okamžiku, kdy se výstup OZA změní na -USAT, začne procházet proud i2 z výstupu OZB přes CA, D2, C1, R1 do záporného výstupu OZA.

Znázornění
cesty proudu i2


C1 se postupně přebíjí na opačnou polaritu až napětí na něm dosáhne -USAT, kdy proud i2 zanikne. Tento děj se každou periodu vstupního signálu opakuje. Každou periodu se tedy do kondenzátoru C1 načerpá náboj:

Q1=2*C1*Usat

(nabíjení z -USAT na +USAT proudem i1) a následně se tento náboj přečerpá do kondenzátoru CA (přebíjení C1 z +USAT na -USAT proudem i2). Zároveň je po celou dobu periody kondenzátor CA vybíjen rezistorem RA. Je-li doba periody dostatečně krátká vzhledem k rychlosti vybíjení kondenzátoru, lze uvažovat vybíjecí proud za konstantní, daný vztahem:

iRA=uo/RA

Za dobu periody se tedy na rezistoru RA změní na teplo náboj:

Q2=T*uo/RA

V rovnovážném stavu, tj. když se vstupní kmitočet nemění a uo se ustálí, musí platit rovnost nábojů Q1 a Q2:

2*C1*Usat=T*uo/RA

Z této rovnosti lze odvodit vztah mezi vstupním kmitočtem a velikostí výstupního napětí:

uo=2*Usat*C1*RA/T
uo=2*Usat*C1*RA*f
Schéma:
Schéma
převodníku frekvence na napětí
Postup měření:
  1. Obvod zapojte na pracovní destičce podle schématu. Uvedené hodnoty C1, RA a CA jsou pouze orientační, zvolte si své vlastní hodnoty součástek. CA volte minimálně 100-krát větší než C1. Z výše uvedených vztahů vypočítejte převodní konstantu mezi f a uo.
  2. Jeden kanál osciloskopu připojte na výstup komparátoru OZA, druhý kanál na výstupní napětí uo.
  3. Na vstup převodníku přiveďte z generátoru střídavé napětí (libovolného průběhu) o takovém kmitočtu, aby nebyl výstup OZB v saturaci (závisí na Vámi zvolených hodnotách součástek).
  4. Průběh napětí na výstupu OZA by měl být čistě obdélníkový, výstupní napětí uo jen nepatrně zvlněné a jeho velikost by měla být závislá na kmitočtu vstupního napětí (zvlnění uo závisí na velikostech RA a CA).
  5. Změřte převodní charakteristiku převodníku změřením výstupního napětí pro alespoň 10 hodnot vstupního kmitočtu. Hodnoty vyneste do grafu.

Obvod NE555:

Trocha teorie:

Obvod NE555 uvedla na trh v roce 1972 firma Signetics. Jedná se o poměrně jednoduchý, ale velice účelně navržený časovací obvod s analogovou i číslicovou částí integrovanou na jednom čipu. O zdařilosti této konstrukce svědčí celá řada aplikací, ve kterých obvod nalezl uplatnění, od řízení stěračů a směrových světel v automobilu, přes plašidlo na myši a jiné "hudební nástroje" až po automatické zalévání květin.

Na následujícím obrázku je zjednodušené blokové schéma vnitřní struktury obvodu NE555:

Blokové
schéma vnitřní struktury obvodu NE555

Vstupní analogovou část obvodu tvoří dvojice komparátorů K1, K2 a dále odporový dělič tvořený trojicí stejných rezistorů R. Dělič rozděluje napájecí napětí na třetiny. 1/3 napájecího napětí je přivedena na neinvertující vstup komparátoru K2. Na výstupu K2 je tedy kladné napětí, pokud je na jeho invertujícím vstupu (vývod 2 - Trigger) napětí menší než 1/3 Vcc. V opačném případě je výstup K2 v nule. Na invertující vstup komparátoru K1 jsou přivedeny 2/3 napájecího napětí. Na výstupu K1 je tedy kladné napětí, pokud je na jeho neinvertujícím vstupu (vývod 6 - Threshold) napětí větší než 2/3 Vcc. V opačném případě je výstup K1 v nule. Rozhodovací úrovně komparátorů lze modifikovat pomocí vývodu 5 - Control Voltage. Výstupy komparátorů jsou přes trojici hradel H1, H2 a H3 přivedeny na vstupy R-S klopného obvodu. Nevíte-li jak fungují logické členy je zde pro Vás nápověda o log. členech AND, OR a klopném obvodu R-S.

Výstup klopného obvodu ovládá vybíjecí tranzistor T1, který je zapojen emitorem na zem a kolektorem na výstupu 7 - Discharge. Dále je výstup klopného obvodu přiveden na výstupní výkonový stupeň, schopný dodat (source) do zátěže nebo odebrat (sink) ze zátěže až 200mA. Výstup koncového stupně je na vývodu 3 - Output. Dále ještě obvod obsahuje pomocný tranzistor T2, jehož báze je na vývodu 4 - Reset a který slouží k vnějšímu resetování klopného obvodu. Obvod pracuje při napájecím napětí Vcc v rozsahu od +4,5V do +15V. Při napájení +5V je výstup obvodu kompatibilní s logikou TTL. Funkce obvodu je blíže vysvětlena v následující části věnované astabilnímu multivibrátoru s NE555.


Astabilní multivibrátor s NE555:

Trocha teorie:

Astabilní multivibrátor (astabilní klopný obvod) je vlastně jiný název pro relaxační generátor, blíže proto viz. Relaxační generátory a převodníky U/f

Jedním ze základních zapojení obvodu NE555 je astabilní multivibrátor. Zapojení viz. Schéma. Kromě samotného obvodu NE555 potřebujeme k realizaci pouze čtyři pasivní součástky, kondenzátor C1 sloužící jako akumulační prvek, dvojici rezistorů R1 a R2, které určují rychlost nabíjení resp. vybíjení C1 a kondenzátor C51 jehož funkcí je blokování interního odporového děliče obvodu NE555. Jak je ze schématu zřejmé, vstupy 6 - Threshold a 2 - Trigger jsou spojené a komparátory K1 a K2 tak tvoří okénkový komparátor. Okénko je nastaveno interním děličem mezi 1/3 a 2/3 napájecího napětí. Vstupním napětím komparátoru je napětí na akumulačním kondenzátoru C1. Stav výstupů komparátorů, hradel H1 až H3, R-S klopného obvodu a tranzistoru T1 v závislosti na velikosti napětí na C1 je přehledně zachycen v následující tabulce:

Napětí na C1 Výstupy Tranzistor
T1
KO1KO2 H1  H2   H3 Q R-SQ R-S
uC1 < 1/3Vcc LHLLHHLrozepnutý
1/3Vcc < uC1 < 2/3Vcc LLLLLnemění stavnemění stav nemění stav
2/3Vcc < uC1 HLHHLLHsepnutý

Pozn.: Úroveň H (high) je vysoká úroveň - kladné napětí, úroveň L (low) je nízká úroveň - nulové napětí

Graf průběhu napětí na kondenzátoru C1 je následující:

Graf průběhu 
napětí na kondenzátoru C1

Pozn.: Údaje na časové ose grafu odpovídají hodnotám C1 = 50nF, R1 = 100kΩ, R2 = 100kΩ

Činnost obvodu lze rozdělit do dvou fází, které se periodicky opakují:

První fáze - nabíjení kondenzátoru C1. Po zapnutí napájecího napětí je napětí na kondenzátoru C1 nulové. Výstup Q R-S klopného obvodu je ve stavu H, negovaný výstup ve stavu L (viz. první řádek tabulky). Tranzistor T1 je tedy rozepnutý a kondenzátor C1 se začne nabíjet přes rezistory R1 a R2.
Obvod lze překreslit asi takto:

Náhradní
schéma pro fázi nabíjení kondenzátoru C1

Napětí na kondenzátoru C1 exponenciálně narůstá (nabíjení C přes R z konstantního U) až překročí hodnotu 1/3Vcc, stav komparátoru K2 se změní, ale výstup R-S KO a tudíž i stav tranzistoru T1 se nemění (viz. druhý řádek tabulky) a kondenzátor C1 se tedy dále nabíjí. Jakmile napětí na C1 dosáhne hodnoty 2/3Vcc, dojde ke změně stavu komparátoru K1 a zároveň i R-S KO (viz. třetí řádek tabulky). Tranzistor T1 se sepne a obvod přejde do druhé fáze.

Druhá fáze - vybíjení kondenzátoru C1. V této fázi lze obvod překreslit následovně:

Náhradní
schéma pro fázi vybíjení kondenzátoru C1

Proud z napájecího zdroje, který v první fázi nabíjel kondenzátor C1 je nyní sveden přes tranzistor T1 do země, taktéž kondenzátor C1 je přes rezistor R2 a tranzistor T1 uzemněn. C1 se tedy začne vybíjet. Průběh vybíjení je stejně jako u nabíjení exponenciální (vybíjení C přes R). Napětí na C1 začne klesat, téměř okamžitě klesne pod hodnotu 2/3Vcc, stav komparátoru K1 se změní, ale výstup R-S KO a tudíž i stav tranzistoru T1 se nezmění (viz. druhý řádek tabulky), kondenzátor C1 se tedy dále vybíjí. Jakmile napětí na C1 klesne pod hodnotu 1/3Vcc, dojde ke změně stavu komparátoru K2 a zároveň i R-S KO (viz. první řádek tabulky). Tranzistor T1 se rozepne a obvod přejde opět do první fáze.

V první fázi dochází k nabíjení kondenzátoru C1 z hodnoty 1/3Vcc na hodnotu 2/3Vcc (s výjimkou prvního cyklu po zapnutí napájení), ve výše uvedeném grafu této fázi odpovídá doba T1. Chování obvodu lze popsat diferenciální rovnicí:

C1*duC1/dt=(Vcc-uC1)/(R1+R2)

Řešení této diferenciální rovnice má následující tvar:

uC1(t)=Vcc(1-2/3exp(-t/C1(R1+R2)))

Za čas t dosadíme dobu T1, za kterou napětí uC1 dosáhne hodnoty 2/3Vcc:

uC1(T1)=2/3Vcc=Vcc(1-2/3exp(-T1/C1(R1+R2)))

Nyní již můžeme dobu T1 vyjádřit ve tvaru:

T1=ln2*(R1+R2)*C1

Podobně lze postupovat i při vyjadřování doby T2, za kterou se kondenzátor C1 vybije z hodnoty 2/3Vcc na hodnotu 1/3Vcc. Obvod lze v tomto případě popsat diferenciální rovnicí:

C1*duC1/dt+uC1/R2=0

Její řešení má tvar:

uC1(t)=2/3Vcc*exp(-t/(R2*C1))

Dosazením T2 za čas t získáme rovnici:

uC1(T2)=1/3Vcc=2/3Vcc*exp(-T2/(R2*C1))

z níž lze již vyjádřit dobu T2 ve tvaru:

T2=ln2*R2*C1

Celková doba periody je rovna součtu dob T1 a T2:

T=ln2*(R1+2R2)*C1

Kmitočet oscilací multivibrátoru je tedy:

f=1/(ln2*(R1+2R2)*C1)
Schéma:
Schéma
astabilního multivibrátoru s NE555

Postup měření:
  1. Obvod zapojte na pracovní destičce podle schématu. Uvedené hodnoty C1, R1 a R2 jsou pouze orientační, zvolte si své vlastní hodnoty součástek. Pro zvolené součástky vypočítejte doby T1 a T2 a kmitočet f.
  2. Jeden kanál osciloskopu připojte na výstup obvodu (vývod 3), druhým kanálem sledujte napětí na kondenzátoru C1.
  3. Průběh napětí na C1by se měl shodovat s průběhem uvedeným v teoretickém úvodu, doby T1 a T2 a kmitočet f by měly odpovídat vypočítaným hodnotám. Výstupní napětí by mělo být obdélníkové, s vysokou úrovní odpovídající nabíjení kondenzátoru C1 a nízkou úrovní odpovídající jeho vybíjení.