Verze pro tisk

Měření statických parametrů operačních zesilovačů

Úkolem cvičení je změřit statické parametry reálného operačního zesilovače. Měřit se budou parametry AOL, ZOUT, CMR a UIO. Rozmístění vývodů v pouzdrech operačních zesilovačů, se kterými se při měření pravděpodobně setkáte, je následující:

Rozmístění
vývodů OZ MA1458

Měření AOL a ZOUT:

Trocha teorie:

Zesílení v otevřené smyčce AOL operačního zesilovače (OZ) je dáno poměrem výstupního napětí uo ku diferenčnímu napětí udif mezi vstupy OZ.

AOL=uo/udif

Vzhledem k tomu, že operační zesilovače mají z důvodu stability zavedenu kmitočtovou korekci, je nutno měřit AOL na kmitočtu, na kterém se ještě kmitočtová korekce neuplatňuje, tj. na velmi nízkém kmitočtu (max. 5 Hz).

Výstup operačního zesilovače se chová jako ideální zdroj napětí v sérii s výstupní impedancí ZOUT. Jelikož se OZ jako zesilovač provozuje vždy se zápornou zpětnou vazbou (ZZV), nelze ZOUT změřit z poklesu výstupního napětí po připojení zátěže, protože OZ tento pokles vlivem ZZV vyrovná. Mechanismus vyrovnání poklesu výstupního napětí po připojení zátěže ale způsobí, že dojde k nárůstu diferenčního napětí mezi vstupy OZ a právě z tohoto nárůstu lze ZOUT určit.

Schéma:
Schéma pro
měření AOL a Zout

Postup měření:

Měření AOL:

  1. Obvod zapojte na pracovní destičce podle schématu, zátěž RZ zatím nepřipojujte. Nezapomeňte na napájení OZ.
  2. Na vstup připojte generátor sinusového signálu o kmitočtu max. 5 Hz.
  3. Jedním kanálem osciloskopu měřte ux, druhým kanálem uo.
  4. Amplitudu sinusového signálu z generátoru nastavte na 10V, výstupní napětí uo musí být nezkreslené sinusové.
  5. Na osciloskopu odečtěte amplitudu napětí ux a uo. Napětí ux je rovno stonásobku diferenčního napětí udif, napětí uo je odpovídající výstupní napětí. Zesílení AOL lze tedy vypočítat z výše zmíněného vztahu:
    AOL=uo/udif
    přičemž
    udif=ux/100
    a tedy
    AOL=100*uo/ux

Měření ZOUT:

  1. K obvodu nastavenému podle bodu 4 připojte zátěž RZ.
  2. Na osciloskopu odečtěte amplitudu napětí ux a uo. Pokud se amplituda napětí uo znatelně změnila (poklesla) oproti stavu bez zátěže, došlo patrně k přetížení výstupu OZ a je nutno zvolit menší zátěž (tj. větší RZ). Napětí ux by se mělo oproti bodu 5 zvětšit, označíme tuto hodnotu uxz.
  3. Výstupní impedance ZOUT je dána nárůstem ux po připojení zátěže a velikostí zátěže. Vztah pro její výpočet je následující:
    Zout=Rz*(ux2-ux)/ux

Měření CMR:

Trocha teorie:

Reálný OZ kromě vstupního diferenčního napětí zesiluje též vstupní souhlasné napětí, což je nežádoucí vlastnost. Pokud na vstupu OZ dojde ke změně souhlasného napětí o ΔUs, projeví se to na výstupu OZ změnou o ΔUo. Činitel potlačení souhlasného signálu CMR je definován jako poměr těchto změn:

CMR=20*log(dUs/dUo)
Schéma:
Schéma
pro měření CMR
Postup měření:
  1. Obvod zapojte na pracovní destičce podle schématu.
  2. Na vstupu OZ je potřeba vytvořit změnu souhlasného napětí o 2/3 napájecího napětí OZ a změřit odpovídající změnu výstupního napětí. Nejprve tedy na vstup operační sítě přiveďte ze ss zdroje +10V a změřte výstupní napětí (označte Uo1), poté přiveďte na vstup sítě napětí -10V a opět změřte výstupní napětí (označte Uo2).
  3. CMR se ze změřených hodnot vypočte podle vztahu:
    CMR=20*log(R2/R1*dUi/dUo)
    Hodnota ΔUi je změna napětí na vstupu operační sítě (+/-10V, tj. 20V), hodnota ΔUo je odpovídající změna napětí na výstupu OZ (tj. Uo1 - Uo2). Pro uvedené hodnoty součástek a napětí je tedy:
    CMR=20*log(200/(Uo1-Uo2))

Měření UIO:

Trocha teorie:

Další nežádoucí vlastností reálného OZ je vstupní napěťová nesymetrie (offset) UIO. Je definována jako stejnosměrné napětí, které je potřeba přivést mezi diferenční vstupy OZ, aby bylo výstupní napětí nulové. Z praktických důvodů se měří obráceně, na vstup OZ v invertujícím zapojení přivedeme nulové napětí a měříme výstupní napětí. To je rovno vstupní napěťové nesymetrii zesílené nastaveným zesílením.


Schéma:
Schéma pro
měření vstupní napěťové nesymetrie
Postup měření:
  1. Obvod zapojte na pracovní destičce podle schématu. Rezistor R3 slouží ke kompenzaci vstupních klidových proudů, jeho hodnota by správně měla být rovna paralelní kombinaci R1 a R2, vzhledem k poměru R1 a R2 volíme R3 = R1.
  2. Vstup zesilovače je uzeměn, výstupní napětí Uo je tedy dáno vstupní napěťovou nesymetrií a zesílením zesilovače. Hodnotu Uo změřte (ss milivoltmetrem). Hodnotu UIO vypočítáme ze vztahu:
    Uio=Uo/(R2/R1)
    Pro uvedené hodnoty součástek je tedy:
    Uio=Uo/100