Výuka
Spolu s tím, jak se průběžně mění požadavky na výuku, mění se i složení předmětů, které momentálně vyučuji, respektive jsem vyučoval. Aktuální situace tak vypadá následovně:
Akadamický rok 2012/2013
- KEV/ES (Elektrické stroje): V rámci předmětu elektrické stroje vedu několik cvičení, jejichž účelem je doplnění látky probírané na přednáškách (teoretická cvičení), zejména o praktické výpočetní příklady vztahující se k přednášené látce. V průběhu praktických cvičení se provádí několik základních měření na transformátorech a asynchronních strojích.
- KEV/PSSE (Perspektivní směry v silnoproudé elektrotechnice): Předmět PSSE jsem zdědil po profesoru Rybářovi, který PSSE věnoval z větší části supravodivosti, zejména jejímu praktickému použití v různých technických odvětvích. Díky neuvěřitelnému přehledu profesora Rybáře předmět vhodným způsobem doplňuje vzdělání každého elektroinženýra a ve stejném duchu se i já snažím tento předmět doplňovat o současné znalosti, mimo jiné i o permanentních magnetech.
- KEV/SES2 (Stavba elektrických strojů 2): Předmět Stavba elektrických strojů v současné době vyučuji paralelně s docentem Červeným, přičemž on vede přednášky a cvičení studentů prezenčního studia, já pak zastávám výuku studentů kombinovaného studia. Tento předmět po praktické stránce doplňuje předmět Stavba elektrických strojů 1 a zabývá se praktickým konstrukčním uspořádáním jednotlivých typů elektrických strojů.
- KEV/TES2 (Teorie elektrických strojů 2): TES2 je dalším poděděným předmětem, tentokráte po profesoru Bartošovi. Teorie elektrických strojů 2 navazuje po teoretické i praktické stránce na předmět Teorie elektrických strojů 1 a v současné době jsem převzal jak výuku na přednáškách, tak i vedení cvičení. V souvislosti s modernizací výuky pak proběhl (podle hodnocení výuky úspěšný) přesun přednášek do elektronické podoby, která je k dispozici studentům na CourseWare.
- KEV/VPES (Vybrané partie elektrických strojů): S docentem Červeným se pak dělím i o předmět VPES, v tomto případě zastává docent Červený přednášky tohoto předmětu, já pak cvičení. V jejích rámci se řeší prakticky výhradně problematika vinutí - jednak vinutí stejnosměrná (včetně vyrovnávacích spojek), jednak vinutí střídavá a na základě předchozích zkušeností byla do výuky zařazena i zubová vinutí používaná pro stroje s permanentními magnety.
Dříve vyučované předměty
- KEV/EMCH (Elektromechanika): Předmět EMCH jsem vyučoval poměrně krátkou dobu, ještě když jej vedl prof. Bartoš, který jej v posledních letech přenechal kolegovi Vladimíru Kindlovi. Ten kompletně převzal směřování předmětu a v současné době již vede přednášky i cvičení. Hlavní výhodou této koncepce je lepší kontakt vyučujícího se studenty a lepší zpětná vazba od nich.
- KEV/OPA (Odborné prezentace v angličtině): Odborné prezentace v angličtině jsem vedl několik let po kolegyni Sýkorové. Vzhledem ke změnám, které nastaly v loňském zimním semestru jsem jej přenechal kolegovi Romanu Pechánkovi, který jej vylepšil o lepší kontakt studentů s anglicky psaným odborným textem. Komu tento předmět připadne v dalším roce je však ve hvězdách :-)
- KEV/PEZ (Projektování elektrotechnických zařízení): V rámci předmětu Projektování elektrotechnických zařízení jsem jeden semestr zaskakoval za kolegu Romana Pechánka, který jinak vede cvičení tohoto předmětu. Samotný název "Projektování elektrotechnických zařízení" je poněkud zavádějící, neboť v jeho rámci se řeší hlavně návrh elektrických strojů a náplní cvičení je návrh asynchronního stroje s klecí nakrátko. Pro mne osobně byl tento předmět příjemným zpestřením, neboť jsem při něm mohl využít řadu svých zkušeností s návrhem elektrických strojů.
- KEV/TES1 (Teorie elektrických strojů 1): V rámci předmětu Teorie elektrických strojů 1 jsem vyučoval až do loňského roku cvičení, zaměřená na pokročilá měření na elektrických strojích. Jak jsem se již zmínil výše, minulý zimní semestr byl poněkud náročnější, a tak je možné, že v příštím zimním semestru na tuto výuku opět naváži.
Studijní materiály
Kruhový diagram asynchronního stroje - step-by-step návod konstrukce
Kruhový diagram synchronního stroje - step-by-step návod konstrukce (v přípravě)