Karel Hruška

osobní stránky

Open Source Software

Do spárů open source software jsem se dostal před několika lety víceméně shodou poněkud nešťastných okolností, ze kterých mi právě OSS pomohl vyjít bez problémů. Od té doby jsem poměrně spokojeným uživatelem Linuxové distribuce openSUSE, ke které jsem v poslední době přidal i distribuci Debian GNU/Linux, kterou používám v zaměstnání. Jednou z hlavních výhod open source software je, že jej lze stejně dobře používat jak na Linuxu, tak i na majoritních Windows. Dovolil bych si zde tedy udělat menší reklamu několika velmi užitečným kouskům, které se mohou hodit každému technikovi.

LibreOffice

Kancelářský balík LibreOffice je nástupcem dříve poměrně známého projektu OpenOffice/StarOffice. Tento balík poskytuje standardní sadu kancelářských nástrojů - Writer (~Word), Calc (~Excel) a Impress (~PowerPoint), kterou doplňuje o vlastní databázový nástroj Base, ale hlavně o modul Draw, což je poměrně jednoduchý editor pro tvorbu vektorové grafiky. Na rozdíl od Microsoft Office není u LibreOffice většinou problém se zpětnou kompatibilitou a nezpůsobuje jim problémy ani velké množství rovnic v textu. Zároveň mají mnohem průhlednější pozicování grafiky v textu, což ušetří mnoho času a nervů.

Pro LibreOffice provozuji v rámci svých stránek repozitáře pro deb-based a rpm-based distribuce, které pravidelně aktualizuji a můžete si je přidat do svých správců balíčků. Balíčky jako takové pocházejí přímo od The Document Foundation a nejsou nijak pozměňovány, pouze jsou uloženy do formy repozitářů. Obsaženy jsou zde sestavení pro x86 i x86_64 platformy, repozitáře pak obsahují britské, české a slovenské jazykové balíčky. Návod pro zařazení mých repozitářů do své distribuce naleznete na mém blogu na ABCLinuxu.

GIMP

LibreOffice sice nabízejí poměrně slušný editor vektorové grafiky, nenabízejí však editor bitmap. Za jeden z nejkvalitnějších z oblasti open source je tradičně považován GIMP (GNU Image Manipulation Program), který je podle některých uživatelů kvalitativně srovnatelný s notoricky známým Photoshopem. GIMP vždy nové uživatele odrazoval rozdělením GUI do více oken, od verze 2.8 však umožňuje i jednookenní režim, což je velmi příjemná změna. Mimochodem - z GIMPu pochází veškerá "grafika" těchto stránek.

QCAD, LibreCAD

Jedna věc jsou obrázky a druhá jsou skutečné technické výkresy. Na ty mohu doporučit program LibreCAD (open source fork QCADu 2.0.5). Je to jednoduchý 2D CAD program srovnatelný například s bývalým AutoCADem LT. Umožňuje vše, co lze od 2D CADu chtít - práci s typy čar, práci s vrstvami, šrafy, různé editace entit, měření, exporty atd. Mimořádně výhodná je jeho schopnost korektně zpracovávat formát DXF, což je výhodné, pokud používáte program FEMM.

Sestavení programu QCAD 2.0.5 pro OS Windows lze nalézt v sekci Ke stažení. Toto sestavení není třeba instalovat - postačuje pouze jej rozbalit a spustit qcad.exe.

GNU/Octave

Jedním z nejužitečnějších open source programů je bezesporu GNU/Octave - matematický program z velké části kompatibilní se známým Matlabem. Syntaxe programovacího jazyka je v obou případech shodná a oba umožňují stejné operace jak s maticemi či imaginárními čísly, tak pokročilé funkce typu FFT apod. Třešničkou na dortu je pak možnost exportu grafů do formátu EMF, který, vložený do textu, vypadá při tisku výborně.

FEMM

Jak jsem již uvedl, mým hlavním oborem je řešení elektromagnetického pole. I na tuto poněkud specifickou oblast existují otevřené nástroje, mezi kterými bych vyzdvihl zejména program FEMM, který mezi ostatními vyniká hlavně rozumným ovládáním a množstvím drobných pomůcek orientovaných vyloženě pro použití elektrotechnikem - umožňuje například uvažovat složení vodiče z jednotlivých vláken, uvažovat složení stroje s plechů včetně uvažování činitele plnění plechů, má rychlé kopírování (i po kružnici), během kterého umí přepočítávat orientace permanentních magnetů atd. Zároveň má FEMM vestavěný Lua script engine, se kterým lze provádět různé úpravy modelu a řešit složitější úlohy...

Vzhledem k fluktuující kvalitě sestavení programu FEMM najdete v sekci Ke stažení odzkoušený stabilní build tohoto programu. Při jeho instalaci pro bezproblémovou funkci zvolte "Install without Mathematica support", pokud nemáte nainstalován program Mathematica.

Jako konkurenční a mnohem všestrannější konkurent FEMMu je na Katedře teoretické elektrotechniky vyvíjen program Agros2D, který se dostává daleko za meze elektrotechnických aplikací.

FreeCAD

Dalším zajímavým open source CADovským programem je FreeCAD. V současné době je tento program ve fázi intenzívního vývoje, nicméně už teď umožňuje minimálně prohlížení a odměřování rozměrů v několika uzavřených formátech. V současné době tak jde o jediný skutečně použitelný prohlížeč a editor 3D CAD modelů.

TrueCrypt

Co dodat ... každému se občas hodí mít svá data zašifrovaná. Ať už z důvodů paranoie nebo z důvodu citlivosti daných dat. Open source pro tuto aplikaci nabízí program TrueCrypt - jednoduchý, malý a hlavně multiplatformní šifrovací nástroj, který umožňuje šifrování souborů, partition, ale i celých disků, a to včetně bootovacích oddílů. Výhodou je, že TrueCrypt nezapisuje zašifrovanému disku žádnou specifickou hlavičku, takže nikdo nepozná, že daný disk je šifrován právě TrueCryptem, nepozná šifrovací algoritmus a tudíž ani nemá šanci uhodnout heslo, neboť zašifrovaná oblast disku vypadá pouze jako náhodná směs jedniček a nul.