ARIS

[Úvod]
[Procesy]
[Průběžné zlepšování]
[Reengineering]
[Metodika ARIS]
[Druhy úrovní]
[Základní pohledy]
[Druhy metod modelování]
[Spuštění ARISu]
[Organizační pohled]
[Funkční pohled]
[Datový pohled]
[Pohled produktů a služeb]
[Procesní pohled]
[Aplikace Moodle]
[Závěr]
[Použitá literatura]
[Přílohy]

3. Modelování hlavních pohledů ARISu

3.6 Pohled produktů a služeb

Pohled produktů a služeb lze nazývat i Výkonovým pohledem, který má sloužit jako základní stavební nástroj k uskutečnění průběžného zlepšování procesů. Je tvořen jednotlivými prvky měření procesů včetně jejich metrik. Stejně jako u ostatních pohledů, nabízí i zde ARIS různé typy modelů pro popsání produktů a služeb ve firmě. Modelovat lze nehmotnou službu či konkrétní produkt. Službu lze chápat jako typ nehmotného produktu, který se vyrábí a spotřebovává zároveň.

Při modelování produktů a služeb zvolíme v Průzkumníku ARISu naší Hlavní složku Geologie, kde k ostatním složkám jednotlivých pohledů přidáme novou složku s názvem Produkt. Poté klikneme na nově přidanou složku pravým tlačítkem myši a zvolíme možnost Nový/Model a zaškrtneme jedinou možnost Výkony. Základním modelem, který nám ARIS při vytváření nabídne, je Produktový strom, jenž nazveme Geologická mapa těžby. Při modelování Stromu produktů a služeb lze jednotlivé produkty a služby chápat na různých úrovních abstrakce. Celý produkt můžeme rozebrat na dílčí produkty a služby, které vzájemně vytváří požadovaný produkt.

Při nahlédnutí do panelu Modelování a Stromu produktů můžeme při tvorbě pohledu používat symboly produktů, které jsou zobrazením podobné cílům. Opět se jedná o obdélník s trojúhelníkem navrchu, navíc s vodorovnou čárou ve spodní části symbolu. Grafické zobrazení symbolu je vidět později na Obrázku 3.6.1. Produkty mezi sebou můžeme propojovat vazbami typů obsahuje, skládá se z nebo souvisí s. Modelovaným produktem bude Geologická mapa těžby vytvářená v Oddělení geologie. V panelu Modelování klikneme na symbol Produktu, umístíme jej do středu horní části modelovací plochy a nazveme Geologická mapa těžby. Nyní nalevo od ní přidáme pod sebe dva produkty, ze kterých se mapa skládá, jmenovitě Geometrický plán těžby a Grafický obraz mapy. Poté, co propojíme dílčí produkty s Geologickou mapou těžby, zvolíme na vyžádání ARISu dle Obrázku 3.6.1 typ vazby skládá se z, jejíž název zobrazíme v modelu tak, že klikneme pravým tlačítkem myši na vybranou vazbu a zvolíme nabídku Vlastnosti. V zobrazeném okně klikneme v záložce nalevo na Umístění atributů a dle Obrázku 3.6.2 vybereme v malém okně nazvaném Neumístěné atributy položku Typ. Napravo, kde je zobrazen symbol dvou produktů propojených vazbou, zvolíme umístění popisu typu vazby, například uprostřed nahoře. Rozdíl mezi vazbami skládá se z a obsahuje je poměrně těsný a subjektivní. Pro ukázku přidáme pod Geologickou mapu těžby produkt s názvem Inventární číslo, který spojíme s Geologickou mapou těžby pomocí vazby obsahuje a obdobným způsobem opět zobrazíme její popis. Zbývá nám přidat produkty, které namodelujeme s užitím vazby souvisí s. Napravo od Geologické mapy těžby přidáme již dříve tvořený produkt s názvem Mapy vrtů. Dalším souvisejícím produktem může být například služba Digitalizace map. Kompletní Strom produktů a služeb je zobrazen na Obrázku 3.6.3, videa z tvorby lze nalézt pod názvem 3.6_Produkty_a_sluzby*.avi. Odkazy jsou umístěny pod Obrázkem 3.6.3.

Obrázek 3.6.1 Výběr typu vazby produktu

 

 

 

 

 

 

 

 


Obrázek 3.6.1 Výběr typu vazby produktu

 

Obrázek 3.6.2 Zobrazení typu vazby modelu

 

 

 

 

 

 

 

 



Obrázek 3.6.2 Zobrazení typu vazby modelu

 

Obrázek 3.6.3 Strom produktů a služeb

 

 

 

 

 

Obrázek 3.6.3 Strom produktů a služeb

VIDEO 3.6_Produkty_a_sluzby1.avi

VIDEO 3.6_Produkty_a_sluzby2.avi

Stejně jako u ostatních objektů ARISu, lze u modelů produktů rovněž přidávat doplňující údaje v podobě atributů. K produktům lze přidávat různé atributy, obdobně jako například u funkcí. Dle potřeby se mohou doplnit veškeré časy produktu, náklady, množství a další.

 

 

 

BuiltWithNOF