ARIS

[Úvod]
[Procesy]
[Průběžné zlepšování]
[Reengineering]
[Metodika ARIS]
[Druhy úrovní]
[Základní pohledy]
[Druhy metod modelování]
[Spuštění ARISu]
[Organizační pohled]
[Funkční pohled]
[Datový pohled]
[Pohled produktů a služeb]
[Procesní pohled]
[Aplikace Moodle]
[Závěr]
[Použitá literatura]
[Přílohy]

3. Modelování hlavních pohledů ARISu

3.3 Organizační pohled

       Jako první je znázorněn návod na organizační pohled, který patří spíše k jednodušším pohledům. Každá firma musí mít svojí vlastní organizační strukturu, která může být vytvořena podle několika hledisek. Jednou z nejčastějších členění je funkční struktura. Každé oddělení má na starosti konkrétní funkce v podniku  (prodej, mzdy, tvorba geologických map apod.). Organizační model pak zachycuje vazby v daném oddělení a zároveň mezi jednotlivými organizačními složkami. K dalším faktorům, podle kterých lze vytvořit organizační strukturu, patří například orientace na úlohy a projekty, před kterými firma stojí. Dále lze rozkládat podnik podle geografických oblastí, produktů apod. Jak tedy přesně bude podnik definovat své organizační struktury záleží na mnoha faktorech. Při návrhu organizace se klade důraz především na cíl co možná nejefektivnější komunikace a koordinace ve firmě.

3.3.1 Organigram

Pro názorný příklad vytvoření modelu Organizační struktury podniku Doly Nástup Tušimice (dále jen DNT) můžeme zvolit typ Organizační schéma, který v modelové nabídce ARISu nalezneme pod názvem modelu Organigram. Pokud máme otevřenou nabídku nového modelu v ARISu, necháme zaškrtnutou pouze nabídku jediného pohledu s názvem Organizace. ARIS poté nabízí k výběru tzv. Organigram, který vybereme poklepáním na tlačítko Další a posléze vložíme název modelu Organizační schéma DNT. Otevře se modelovací okno, které je součástí komponenty ARIS Designer. Zcela napravo by měl být k dispozici sloupec s jednotlivými prvky k modelování. Pokud ne, lze ho spustit kliknutím na Zobrazit/Panely nástrojů/Modelování. Zde lze rovněž načíst v případě potřeby další nástroje. V panelu Modelování lze nalézt několik základních objektů, které se v organigramu běžně používají, jako organizační jednotka nebo typ pracovníka. Pro celý přehled použitých objektů, popřípadě k důkladnějšímu vysvětlení celého principu metody lze využít návod v ARISu, který se nachází v hlavní liště pod odkazem Nápověda/Nápověda k metodě.

            Nejprve namodelujeme organizační strukturu celého útvaru DNT a později podrobněji rozebereme Odbor měřičství a geologie. Při tvorbě modelu začínáme rozborem z nejvyšších pater organigramu postupně až k nižším složkám. Na vrcholu schématu vytvoříme pozici Ředitel DNT vybráním v panelu Modelování možnosti Organizační jednotka. Po kliknutí na její symbol v panelu se myší přesuneme na modelovací plochu, kde opět klikneme pro umístění vybrané Organizační jednotky, kterou nazveme Ředitel DNT. Dále přidáme dva podřízené útvary Výrobně technického náměstka a Ekonomicko personálního náměstka. Opět klikneme v panelu Modelování na Organizační jednotku a přidáme jí na levou stranu pod Ředitele DNT a nazveme jí Výrobně technický náměstek. Poté znovu klikneme na Organizační strukturu a přidáme jí napravo pod Ředitele DNT. Nemůžeme zde použít možnost kopírování, neboť takového postupu lze užít pouze při stejných typech a názvech skupin. Pokud by uživatel jednoduše nakopíroval (přes klávesou zkratku Ctrl+C nebo kliknutím pravým tlačítkem myši a zvolením možnosti Kopírovat) jednu Organizační jednotku několikrát do modelovacího okna a poté by přepsal název jedné z nich, přejmenují se automaticky i ostatní, neboť se jedná o použití výskytové kopie. V opačném případě by se jednalo o tzv. kopii definiční, tj. objekty se stejným názvem, ale spolu nutně nesouvisející.

Obrázek 3.3.1 Klasické vedení vazby

 

 

 

 

Obrázek 3.3.1 Klasické vedení vazby

Nyní máme na modelovací ploše tři útvary, které je potřeba propojit pomocí vazeb. Nejprve je nutno přesvědčit se, že v panelu Modelování je zaškrtnuté tlačítko Mód tažení vazby. Myší najedeme na spodní okraj symbolu Ředitele DNT, dokud se na něm neobjeví symbol tvorby vazeb dle Obrázku 3.3.1 (černý čtverec na okraji symbolu a dvě kolečka spojená vazbou pod myší). Nyní stačí kliknout a vést vazbu až na okraj Výrobně technického náměstka a opět kliknout. ARIS před dokončením vazby nabídne ke zvolení typ vazby je nadřízen nebo je tvořen. Zvolíme možnost je nadřízen. Podobný postup opakujeme i s druhým útvarem Ekonomicko personálního náměstka. Vazbu opět vedeme směrem od Ředitele DNT k podřízenému útvaru. Při kliknutí na samotnou vazbu buď přímo vybereme jednu z vazeb, nebo se ARIS zeptá, kterou hodláme zvolit. Při výběru později vytvořené vazby se zobrazí v pravém okně vedle panelu Modelování přehled užitých objektů a vazeb. Zde si lze všimnout, k jakému objektu vazba náleží, jak je definována apod. Možnost podobného přehledu lze použít i pro samotné objekty, například Ředitel DNT.

            Při další tvorbě nižších pater organizační struktury postupujeme obdobně až do stavu, který je zobrazen na Obrázku 3.3.2. U podřazených objektů jednotlivých náměstků lze zvolit jak typ vazby je nadřízen tak i patří k. Pokud zvolíme pro všechny vazby stejný typ, je možné si práci usnadnit zaškrtnutím nabídky Typ vazby ponechat pro další vazbu. Pozor je nutné dát při přidávání druhé Organizační jednotky s názvem Sekretariát. ARIS se zeptá, zda se jedná o stejný objekt, nebo má založit nový typ. V tomto případě se jedná o další oddělený útvar. Pokud bude modelovací okno příliš malé a nevejdou se do něj všechny objekty, lze ho opticky zvětšit v horním panelu změnou velikosti zobrazení například ze 100% na 75%. Jednotlivé objekty lze libovolně po označení přesouvat, přičemž veškeré vazby zůstanou zachovány. Zároveň lze označit více objektů najednou a přesunout je hromadně. Při tvorbě vazeb vycházíme vždy ze spodního okraje náměstků postupně až na kraj podřízených objektů.

Obrázek 3.3.2 Organizační schéma DNT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrázek 3.3.2 Organizační schéma DNT

           Nyní máme vytvořen hrubý nástin organizace podle jednotlivých oddělení. V modelu se vyskytují pouze Organizační jednotky, ke kterým lze libovolně přidávat i další objekty jako typ pracovníka, umístění pracovníka atd. Pro základní přehled organizace stačí zobrazení na Obrázku 3.3.2. Jak bylo zmíněno na začátku kapitoly, budeme dále pokračovat rozebráním Odboru hlavního měřiče a geologa. ARIS umožňuje jednotlivé objekty dále hierarchizovat v samostatných oknech modelů, což vede především ke zvýšení přehlednosti celého modelu. Cílem je postupné rozebírání veškerých oblastí v podniku až na úplně nejnižší možné objekty. Na konci tvorby jakéhokoli modelu může být například křeslo jediného pracovníka nebo i prosté zvednutí sluchátka telefonu  ve funkčním modelu.

            V modelu Organizační struktury DNT vybereme pravým tlačítkem myši objekt Odbor hlavního měřiče a geologa a posléze zvolíme možnost Hierarchizace/Vytvořit/Nový model/Organigram, který umístíme do hlavní skupiny Průzkumníku ARISu. Otevře se nám nové modelovací okno, kde bude objekt Hlavního měřiče a geologa spolu se symbolem hierarchizace. Pokud tento objekt vybereme myší, můžeme si prohlédnout jednotlivé atributy v okně vedle panelu Modelování. Vidíme, že se objekt vyskytuje již ve dvou modelových strukturách, vazbou patří k výrobně technickému náměstku apod. Při modelování Oddělení hlavního měřiče a geologa začneme opět postupně přidávat jednotlivá pododdělení až po samotné pracovníky. Protože se jedná o poměrně složité oddělení, namodelujeme pouze část celého oddělení. Nejprve přidáme tři podřízené útvary opět jako typy Organizační jednotky. Jedná se o Oddělení geologie, měřičství a v neposlední řadě geotechniky. Jednotlivé vazby vedeme od nadřízeného útvaru, proto opět zvolíme typ je nadřízen. Dále přidáme jednotlivá pracovní umístění spolu s pracovníky. V panelu Modelování vybereme objekt Funkční místo, které nazveme Vedoucí geologie, a umístíme jej pod Oddělení geologie. Vedle Vedoucího geologie přidáme další objekt s názvem Interní pracovník nazvaný Ing. Petr Novák. Pod Vedoucího geologie přidáme obdobným způsobem Funkční místo nazvané Geolog a přidáme vedle něj dva interní pracovníky Ing. František Kopta a Josef Kopr. Poté, co jednotlivé pracovníky spojíme postupně se svými útvary, zjistíme, že ARIS sám nastavil jednotlivé typy vazeb například na je tvořen či je organizačně nadřízen podle vlastního nastavení a vztahů mezi jednotlivými typy objektů.

K jednotlivým Funkčním místům můžeme ještě přidat další objekt tzv. Typ pracovníka. Například pro Vedoucího geologie lze použít název Vedoucí oddělení. Pokud bychom modelovali další oddělení, lze i u jiného vedoucího modelovaného útvaru použít stejný druh pracovníka nazvaný opět Vedoucí oddělení, tj. nevytvářet nový typ. ARIS poté bude brát tento druh pracovníka jako jeden společný typ pro všechny vedoucí jednotlivých oddělení v celém podniku a při případných úpravách postačí upravit objekt Vedoucí oddělení pouze jednou, ARIS automaticky upraví i ostatní. Poté co jsme vytvořili typ Vedoucího oddělení, přidáme k Funkčnímu místu Geolog například typ s názvem Zaměstnanec oddělení, který bude opět možné použít i v jiných odděleních podniku. Vazbu vedeme od Typu pracovníka směrem k Funkčnímu místu tak, jak je zobrazeno na Obrázku 3.3.3.

Obrázek 3.3.3 Vedení vazby u Typu pracovníků

 

 

 

 

 
Obrázek 3.3.3 Vedení vazby u Typu pracovníka

            Obdobným způsobem je možné pokračovat v modelování dalších útvarů oddělení, popřípadě složitější oddělení dále hierarchizovat do samostatných oken. Pro ilustraci však postačí námi doposavad vytvořený model, který je zachycen na Obrázku 3.3.4. Důležitou stránkou při tvorbě modelu je přidávání různých atributů. Poklepáním pravým tlačítkem myši na vybraný objekt zvolíme nabídku Atributy. Pokud vybereme například Organizační skupinu Oddělení geologie můžeme postupně doplnit atributy jako celý název či různé poznámky, které patří do záložky Organizační jednotka. Pokud zvolíme další nabídku v levé části sloupce s názvem Systémové atributy, můžeme rázem doplnit další údaje včetně hypertextových odkazů. V neposlední řadě můžeme v záložce Simulace zadat i počet pracovníků připadajících na objekt. V našem případě se jedná o tři pracovníky. Po uložení doplněných atributů můžeme obdobně zkusit vyplnění atributů u jednotlivých zaměstnanců. Vybereme Ing. Petra Nováka a vyplníme údaje typu e-mail, telefon, adresa apod. Po uložení atributů vidíme jednak přehled veškerých údajů v okně vedle panelu Modelování a zároveň si můžeme zkusit jednu z dalších možností ARISu. Pokud klikneme pravým tlačítkem myši na Ing. Petra Nováka a zvolíme možnost Spustit, otevře se nám automaticky nainstalovaný e-mailový klient na místím počítači. Podobného efektu lze dosáhnout u ostatních objektů například vyplněním hypertextového odkazu na web nebo na jakýkoli soubor či program. Uživatel si tak může při spuštění větší organizační jednotky spustit kupříkladu jmenovitý seznam pracovníků připravený v tabulkovém editoru.

Obrázek 3.3.4 Organizační schéma odboru hlavního měřiče a geologa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrázek 3.3.4 Organizační schéma odboru hlavního měřiče a geologa

            Po uzavření a uložení všech spuštěných modelovacích oken si pustíme Průzkumníka ARISu. Při prvním pohledu vidíme všechny doposud použité objekty včetně modelů. Pro větší přehlednost je lze přenést do složky nazvané Organigram. Při potřebě úprav v jednotlivých modelech, nebo pokud je nutné pouze zobrazení modelu, stačí dvakrát kliknout na vybraný model. Při spuštění organigramu DNT uvidí uživatel, že Odbor hlavního měřiče a geologa je dále hierarchizován, opět dvojitým kliknutím na malou ikonku hierarchizace ho lze celý zobrazit. Tvorba kompletního výše popsaného organigramu je zobrazena na videích s názvem 3.3_Organigram*.avi. Odkazy jsou umístěny pod tímto textem.

VIDEO 3.3_Organigram1.avi

VIDEO 3.3_Organigram2.avi

VIDEO 3.3_Organigram3.avi

 

BuiltWithNOF